-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Földlabdás vagy konténeres dísznövényt vegyünk?
Földlabdásokat tavasszal és ősszel érdemes vásárolni és telepíteni, mivel az áruk kedvezőbb és kellő odafigyeléssel, szakmai ismerettel elültetve megfelelően erednek (a 80-90%-os eredés az elvárható). Ezzel szemben a konténeres növény az év minden (fagymentes) napján ültethető, tehát akkor is, amikor a földlabdások már nem. A konténeresek ára jellemzően magasabb, viszont szinte 100%-os biztonsággal megerednek, ha betartjuk az alapvető ültetési szabályokat.
Szemerics Tamás, a New Garden Kertészet vezetője beavat minket a részletekbe:
(A videó lejátszásához a telefonmodemnél gyorsabb internetkapcsolat és friss flash-lejátszó szükséges. Kapcsolja be a hangszórókat, vigye a kurzort a tv-képernyő fölé és kattintson a megjelenő lejátszás-gombra!)
Teszteljük a földlabdát!
- A földlabdának kellően tömörnek, keménynek kell lennie, hogy megtartsa a gyökereket. Erről egyszerűen meggyőződhetünk, ha megmozgatjuk a növényt. Ha a földlabda is vele mozdul, akkor a gyökerek biztosan rögzülnek az őket körülvevő földben.
- Nézzük meg, hogy a földlabda mérete arányban áll-e a növény méreteivel! A nagy labda (amíg a derekunk bírja) előny, a túl kicsi az elégtelen gyökérzet miatt viszont a növény pusztulását okozhatja.
- A jól elkészített földlabda gömbölyű vagy felfelé enyhén szélesedő kúp alakú. Kerüljük az olyan növény megvásárlását, amelynek a földlabdája erősen lapított, vagy szétborult. Az ilyen labda már elveszítette eredeti formáját és a gyökerek is kilazultak benne.
- A földlabdát borító jutazsák legyen sérülésmentes és ne nyíljon szét a varrás mentén.
- Ha a jutazsákot tapintásra nyirkosnak érezzük, az arra utal, hogy megfelelő körülmények között tartották a növényt, nem száradt ki.
- Ne felejtsük: a növényeket ne a törzsüknél, hanem a gyökérlabdájuknál fogva emeljük fel!
Hogyan bánjunk a földlabdás növénnyel?
A földlabdát egy zsák tartja egyben, ami szerves, lebomló anyagból készül, ezért akár rajta is maradhat a növényen az ültetéskor. Mivel a földlabdás növények a nevelésük során a lehető legjobb ellátást kapták, ezért a frissen kitermelt földlabdás növények mutatósabbak és általában olcsóbbak is mint az azonos fajtájú és méretű konténerben neveltek.
A földlabdás növények érzékenyek a rosszul elvégzett ültetésre. Ültetéskor a legfontosabb, hogy elegendően nagy ültetőgödröt ássunk és a visszatemetett földet vízzel a gyökérlabda köré mossuk.
Megbízhatóbbak a konténeres növények!
A konténeres vagyis cserepes növények hatalmas előnye, hogy az év bármely szakában ültethetjük őket. Általában kisebb a gyökérlabdájuk, mint a földlabdásoké, ezért könnyebben szállíthatók. Mivel ezeket a növényeket konténerben nevelték, ezért kiültetéskor a gyökérzet nem sérül. Emiatt kevésbé szakszerű ültetés esetén is biztosabb az eredésük.
Az ültetésük igen egyszerű. Előtte viszont feltétlenül öntözzük meg alaposan a növényt! Miután kiástuk a megfelelő méretű ültetőgödröt, húzzuk le a konténert a növény gyökeréről. A tökéletes eredés alapfeltétele, hogy a földlabda egyben maradjon. Miután elhelyeztük a gyökérlabdát a gödörben és a megfelelő magasságot is beállítottuk, a hosszabb és esetleg körbefutó gyökereket sugárirányban húzzuk szét, így megerősödésük után erős szélben is biztosan tartják majd a növényt.
Fontos, hogy ültetés után alaposan és rendszeresen öntözzük új növényünket, hiszen gyökerei csak 1,5-2 év alatt jutnak el a talaj mélyebb rétegeibe.
A videót a LIONS Média készítette a New Garden Kertészetben.