Immunerősítő a kertből: ültessünk homoktövist!

4

A homok aranyának is nevezik narancssárga színű borsónyi nagyságú termése miatt. Ha Szengyörgyi Albert nem a paprikát nézte volna meg, a C-vitamin tartalma miatt, hanem a homoktövist, akkor 1 g-ban kb. 4,5 mg-ot talált volna. És ez még nem minden...

A homoktövis ültetése: mire kell figyelni?

Kétlaki növény, telepítésekor nő és hímivarú növényeket kell ültetni. A biztonságos, bőséges terméshez 9 nőivarúhoz 1 hímivarú növényt kell ültetni a szélirányt is figyelembe véve.

Javasolt ültetési távolság: 4-5 méter sor és 2-2,5 méter tőtávolság.

Rendszeres metszést nem igényel, de az idősebb termő ágakat vissza kell vágni.

Homoktövis - Hippophae rhamnoides
Homoktövis tavasszal

 

Termése augusztus elejétől szeptember végéig érik be, ilyenkor még kesernyés, savanykás, de dércsípetten édessé és fogyaszthatóvá válik. A 3-4. éves bokrok fordulnak termőre, addig türelemmel kell várnunk.

Homoktövis hatása

Gyümölcsét elsősorban feldolgozva és nem nyersen nem fogyasztják. Feldolgozva dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé, sőt olajtermék is készül belőle. Kiemelkedő a C-vitamin tartalma, mely a citrom C-vitamin tartalmának a tízszerese. Gyümölcsét gyógyszeralapanyagként is hasznosítják: nehezen gyógyuló sebek, fekélyek gyógyítására.

 

Homoktövis gondozása: az enyhén savanyú talajt szereti

A homoktövis az enyhén savanyú pH=6,5-7,0 kémhatású, jó vízgazdálkodású, laza szerkezetű talajokat kedveli. Gyökerei sekélyen helyezkednek el, ahol szimbiózisban él egy, a levegő nitrogénját megkötő baktériumtörzsel. A meleg, száraz területeket és a magas talajvízszintet sem kedveli. Közepes tápanyagigényű.

Nagyon fényigényes növény, ezért ültetéskor 1-2 méteres távolságra ültessük a fajta növekedési tulajdonságaitól függően. Metszéskor egy vagy két törzsű bokorrá neveljük, majd ritkítsuk a termőgallyakat a 3. évtől. A hímivarú bokrokat elég csak 4-5 évente fiatalítani. Kezdeti növekedése lassú, ezért az első években különösen figyelni kell a rendszeres gyomirtásra.

homoktvis_termesztse

 

A homoktövis fajtái

Oranzsevaja - termős: Közepesen sűrű bokra kissé tövises. Gyümölcse sötétnarancs színű, középnagy. Érése igen korai, július végén kezd érni.

Csujszkaja: Közepes növekedési erélyű, tövis nélküli fajta. Hajtásrendszere szétterülő, bőtermő. Gyümölcse augusztus elején érik.

Jantarnaja: Növekedési erélye közepes, tövis nélküli, vagy csak enyhén tövises. Bokra ritka ágrendszerű, jól termő. Nagy gyümölcsű, a fajták közül talán a legnagyobb gyümölcsű.

értékelés