-
Értékesítő
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Szállodai recepciós állás
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az orgonát ritkítani és metszeni kell, hogy szép maradjon. Mutatjuk, mire kell figyelni öreg és fiatal cserjénél!
Ki ne ismerné vagy szeretné a májusi orgonát? A legtöbb kertben megtalálható, akár a nemesített akár a közönséges orgonának valamelyik példánya. Májusban, mikor virágba borulnak az illatukkal, pompájukkal kápráztatnak el bennünket. Aztán elvirágzanak, és érdeklődésünk más növények felé irányul. Pedig az orgona is megérdemel némi figyelmet, hogy következő évben ismét elbűvöljön bennünket. Metszeni, alakítani, ritkítani kell őket is, különben elburjánzanak, elvadulnak, elsatnyulnak, kiöregszenek.
Az orgona metszése - erre figyeljünk!
Ahogy a törzs öregszik, egyre kevesebb és kisebb virágokat fog hozni. De megfelelő metszéssel az orgona évtizedeken keresztül megbízhatóan fog virágozni.
A metszés technikája függ a a bokor korától. Az elöregedett töveket meg kell ifjítani, a sarjakat el kell távolítani, a beteg, sérült ágakat tőből vissza kell vágni. Az idős tő további alakítása a következő évben fog történni, mikor új hajtásokat hozott.
Az életerős törzsek metszése abból áll, hogy a beteg, torz, sérült ágakat levágjuk, és eltávolítunk egy - két konkurens hajtást is, hogy a bokor szellős maradjon. A földből előtörő sarjakat szintén el kell távolítani, mert csak besűrűsödik a bokor. Megtartjuk a ceruza vastagságú ágakat, mert ők a legtermékenyebb, viszont a kicsi, sok ágú hajtásokat visszavágjuk.
Amikor a metszés kész, fontos, hogy a tápanyag utánpótlásról is gondoskodjunk, valamint a tövét mulccsal takarjuk. Használhatunk szerves vagy szervetlen trágyát.
Orgona metszési ideje
Nyáron az orgona (Syringa vulgaris) elszáradt virágait az első ágig visszavághatja. Így a növény szép tömött marad, és elkerülheti, hogy az orgona alulról "fölkopaszodjon”. A metszést követõ évben az orgona újból virágba borul majd. Az orgona cserje az egyik leggyakoribb bokora kertekben, így természetesen nálunk is megtalálható.
Az orgona kiválóan alkalmas sövény kialakítására is. Ebben az esetben is tartsuk szem elõtt a metszési szabályokat akkor is ha formára alakítjuk a cserjét. A szabályok betartása mellett ügyeljen arra is, hogy megfelelõ, ágvágó szerszámot használjon!
Az októberi fiatalító metszés
Ha az orgona túl nagyra nõtt, akkor októberben, a növekedési ciklust követõen fiatalító metszést végezhet rajta. A fiatalító metszés során az idõs cserjét 3-5 év alatt teljesen vágja vissza, elõbb azonban döntse el, hogy melyik ágat melyik évben kívánja levágni. A cserje közepén kezdje a metszést, soha ne a külsõ ágakon. Egyenletesen vágja le az ágakat kb. 30-40 cm hosszúra, lehetõleg kicsivel egy olyan szem fölött, amely kifelé néz. Az elsõ évben az ágak egyharmadát metssze meg.
A második évben belülről kifelé haladva azoknak az ágaknak a felét vágja le, amelyeket az elsõ évben nem metszett meg. A harmadik évben az orgona maradék külsõ ágai kerülnek sorra.
Az orgona metszése áprilistól szeptemberig
Gyökérhajtások (vadhajtások) az egész növekedési fázisban keletkezhetnek az orgonán. Ezeket a lehetõ legmélyebben vágja le. Azokat a vadhajtásokat, amelyek a visszavágás következtében képzõdnek, szintén azonnal le kell metszeni.
Orgonafajták
Syringa Meyer, törpe vagy miniorgona - 1-2 méter magas, sűrű bokrú növény. Mindenben hasonlít a sima orgonára, csak egy kisebb változata, és ennek virágai nem annyira intenzív illatúak. Őszi lombszíne csodálatos.
Syringa microphylla, Kisvirágú orgona - 2m magas, széles bokor. Levele 3-4 cm, üdezöld, fonáka szürkészöld. Virága sötét rózsaszín, kellemes illatú, 7cm-es bugákban júniustól-szeptemberig nyílik. Jó vízgazdálkodású, tápdús talajt, meleg fekvést kedvel.
Syringa persica, perzsa orgona - Egy vonzó, alacsonyabb (1-2,5 méter magas és 1,5-3 méter kiterjedésű) sűrű változatát már időtlen idők óta termesztik. Elegánsan ívelő ágain sűrű, levendulaszerű bugavirágzat van. Egy kisebb kert vagy a kerítés remek kiegészítője lehet.
Syringa reticulata, japán orgona - tavasszal a rengeteg fehér mutatós virágával, télen pedig sárgásbarna gyümölcsével díszít.
Syringa villosa, bozontos orgona - Kínából származó lombhullató cserje, minden szempontból nagyon életerősnek mondható, mely jól tűri a szárazságot és szinte bármilyen talajban jól érzi magát. A lilás-fehér, illatos virágai nagy tömegben nyílnak nyár elején.
Syringa vulgaris, közönséges orgona - tápanyagban gazdag talajt kedveli. Nem igényli, hogy öntözzük. Fényigénye nagy, a direkt napfényt kedveli. Hőigénye közepes. Fagytűrő. A növény dugvánnyal, sarjhajtással vagy oltással szaporítható. A frissen telepített orgonáról távolítsuk el a virágzatokat, az azt követő néhány évben vágjuk le az elvirágzott hajtásokat. A gyenge vesszőket és ágakat télen metszük ki. Az alakító metszést elvirágzás után érdemes végezni.
szerző:
www.bakker-holland.hu