-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A fagyal sövény gondozása és metszése
A fagyal (Ligustrum ovalifolium) egy szívós kis örökzöld cserje. Nagyon jól tud alkalmazkodni a természeti viszonyokhoz, és szinte minden földben megél (kivéve talán a mocsáras vidékeket). Ugyanolyan jól érzi magát árnyékban, mint a napon. A fagyal sövény a legkeményebb teleket is kényelmesen átvészeli. Gyorsan növekedik, és hamar megbocsátja a nyírás során elkövetett hibát, mivel boldogan nő vissza, úgy a régi tőről, mint az újról. Nagyszerűen viselkedik a városokban, elnéző a környezetszennyezéssel szemben, elviseli a járókelők durvaságait. Egy szóval, a fagyal sövény egy jó választás. És még jobb lehetne, ha megfelelő módon lenne elültetve.
A fagyal sövény jó választás |
A fagyal ültetése
A csupasz gyökerű fagyal sövény nagyon gyorsan létrejön, és sokkal gazdaságosabb, mint a konténerben nevelt fagyal. A csupasz gyökerű növények ültetési szezonja november elején kezdődik és március közepéig tart (ideális esetben február végéig).
Készítsük elő nagyon jól az ültetési területet. Igaz, hogy a fagyal szívós, de rendkívül mohó is, és gyors növekedéssel fogja megjutalmazni, ha a talaja tartalmaz szerves anyagokat és csontlisztet az örökzöld sövény mentén. Legyünk nagylelkűek – a fagyal sövény 70-80 év múlva is ott lesz (valószínűleg túlél mindket). Miközben készítjük a földet, jó ötlet megszabadulni a nagyobb kövektől, évelő gyomoktól, fák gyökereitől és egyéb törmelékektől. Mozgassuk meg, forgassuk át a talajt – minden növény jobban megmarad, ha gyökereik könnyen tudnak mozogni a földben.
Ha csupasz gyökerű fagyalt ültetünk, nedvesítsük be jól a gyökereket. Mindig úgy a legjobb, ha a becsomagolt növényeket kicsomagolás után azonnal vízbe tesszük (mindig legyen nálunk vödör az ültetések közben). Vágjuk el a madzagot, ami összetartja a köteget, vigyázva, nehogy megsértsük a növényt. Mivel a talajt már jól előkészítettük, az már puha, így könnyű lesz gödröt ásni a növényeknek. Gyorsabb, ha készítünk egy kicsit szélesebb, de ne mélyebb árkot, mint a gyökér. Könnyebben és egyenletesebb tudjuk ültetni a növényt egy árokba, mint gödrökbe. Egy általános szabály: a gödör átmérője a gyökérzet nagyságának kétszerese legyen.
Ne felejtsük el időnként visszavágni a fagyalt |
Egy sorba ültessük a fagyal sövényt – nincs szükség két sorra és lépcsőzetes térközre. Ne zsúfoljuk a növényeket – 3 növény méterenként elegendő. Használjunk néhány rudat és egy kis madzagot, hogy biztosak lehessünk benne, hogy a sövény egyenes és kb. 30 cm-es a távolság köztük – az egyenetlen távolság évek múlva lesz feltűnő. Mindig győződjünk meg arról, hogy a sövény jól rögzített, és hogy a talaj szintje ugyanolyan, mint mielőtt hozzányúltunk. A legtöbb növény szárán látszani fog, hogy meddig ért a talaj korábban. Egy "jótékony hiba", amit jó, ha elkövetünk, hogy a fagyalt nagyon a felszínre ültetjük; a túl mélyre ültetett fagyal megbosszulhatja magát.
Ha konténeres fagyalt ültetünk ki a téli hónapokban, győződjünk meg róla, hogy a komposzt teteje az edényben egy szintben van a környező talajjal. Ettől eltekintve, csak ültessük el a konténeres fagyalt, mint a fent vázolt csupasz gyökerű növények esetében.
Amint meglátjuk kialakulni az első új leveleket, vágjuk le a növények tetejét – csökkentsük a csupasz gyökerű növények magasságát az egyharmadukra, ettől lesznek majd bokrosabbak.
Locsoljuk őket rendszeresen, utána pedig dőljünk hátra, és élvezzük a fagyal sövényünk növekedését.