A magyar Celosia plumosa ‘Arrabona’ a legszebb az egész világon

5
A magyar Celosia plumosa ‘Arrabona’ a legszebb az egész világon
Kevesen tudják, hogy a 2013-as év hivatalos, nemzetközileg elismert dísznövénye a magyar kezek által nemesített narancspiros virágú Celosia plumosa ‘Arrabona’, amelyet a tavalyi Fleuroselect konferencián jutalmaztak aranyéremmel.

A növény az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet alapító munkatársának, Dr. Kováts Zoltán évtizedes nemesítő munkájának köszönhető. A dísznövényt jelenleg Amerikától Ázsiáig forgalmazzák, s a pozitív visszajelzéseket az idei konferencián zsebelhették be a kutatók.

A magyar Celosia plumosa ‘Arrabona’ nyerte el a 2013-as év dísznövénye címet, amelyet a velencei Fleuroselect konferencián hirdettek ki tavaly. Az aranyérmes növényt az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet falai között nemesítették ki, amelynek munkatársai az idei, dániai konferencián rengeteg pozitív visszajelzést kaptak a mintamagokról. A PanAmerican Seed, a világ egyik vezető vetőmagot forgalmazó cége jelenleg Amerikától Kínáig terjeszti a narancspiros virágú növény magjait, miután bebizonyosodott, szépen hozza azokat a fajtatulajdonságokat, amelyek miatt aranyérmes lett.

 

aranyermes_disznoveny
Aranyérmes dísznövény



A Celosia plumosa ‘Arrabona’ egy narancspiros virágú növény, amely egyöntetű színfoltot alakít ki a kertekben, virágágyásokban. A növényt Dr. Kováts Zoltán nemesítette ki egy évtized alatt, aki nem mellesleg a legtöbb nemesítői aranyéremmel rendelkezik az egynyári dísznövények nemesítésében. A virág Győr városáról kapta nevét, ugyanis Győr városát az ókori rómaiak Arrabona-nak nevezték.

A szépen bokrosodó egynyári növény a korai fagyokig virágzik, valamint igencsak szárazságtűrő. Utóbbi tulajdonságát a 2012-es nagy szárazság idején is bebizonyította. Az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézetben egyébként is rideg körülmények között zajlik a nemesítés, hogy a növények minél jobban tűrjék a szélsőséges időjárást.

„Idén egyik bazsalikom fajtánkkal indultunk ezen a megmérettetésen, de nem hozhatjuk el mindig mi az aranyérmet, így most csak az elismeréseket gyűjtöttük be. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a Celosia plumosa ‘Arrabona’ fajtát ismerik és szeretik szerte a világon, s hogy ennyire pozitív visszajelzéseket kaptunk növényünkről” – mondta Kasztovszky Zoltán, a kutatóintézet ügyvezető igazgatója.

A PanAmerican Seed mellett az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet a szintén neves magforgalmazó és nemesítő céggel, a japán Sakata-val folytat tárgyalásokat egy hosszú távú kooperációról. A két intézmény jelenleg hazánkban folytat fajtaösszehasonlító kísérleteket.

értékelés