5
A rózsát megtámadó gombák
A rózsát az állati károsítókon kívül leginkább a rózsarozsda és a rózsalisztharmat veszélyezteti. A rózsarozsda hazánkban általánosan ismert betegség. Elsősorban faiskolákban termesztett vagy parkokba kiültetett vad fajokon jelent problémát.

Rózsarozsda (Phragmidium mucronatum)

Hogyan ismerhetjük fel a rózsán a fertőzést?

Faiskolában a beteg alanyok lassan növekednek, a szemzéseket ezért az első évben nem mindig lehet elvégezni. A termesztett rózsán a betegség kisebb jelentőségű. Első tünetként a levél színén sárgászöld foltokban fekete pontok jelennek meg. Később a levélfonákon narancssárga, kiemelkedő képletek képződnek. A levél főerén, a levélnyélen, a hajtáson, a csészelevélen párnaszerű, hosszirányban felszakadozó narancssárga telepek láthatók. A szétszóródó spórák a növényt narancsvörösre színezik. A hajtások és vesszők a beteg részeken megvastagodnak, deformálódnak.

 

rozsarozsda

Június végétől a levél színén sárga, erek által határolt, szegletes, mozaikszerű foltokjelennek meg.

A beteg levelek elszáradnak, lehullanak. A kórokozó a lehullott levelekbenkitartóspórával, a vesszőben gombafonalakkal telel át, a fertőzési forrás tehát az áttelelt levélés beteg vessző. Nyáron a beteg növényekről az esőcseppekkel, a szél segítségével szétszóródóspórákkal terjed a gomba.

 

fehér rózsa

 

Védekezés a gomba ellen:

Nyugalmi időszakban a leveleket forgassuk a föld alá és a beteg, deformálódott vesszőket távolítsuk el. A vegetációban permetezzünk kontakt hatású cineb, mankoceb vagy propinb hatóanyagú szerrel, vagy a szisztemikus (felszívódó) fenarimol, oxikarboxin vagy triforin hatóanyaggal. Nedvesítőszer adagolásával fokozható a tapadás.

 

Rózsalisztharmat (Sphaerotheca pannosa var. rosae)

A rózsa lisztharmata az egész világon elterjedt betegség. Évente rendszeresen fellép és kisebb-nagyobb károkat okoz. Szabadföldön és növényházban egyaránt jelentkezik, és kártétele alapján a rózsa legjelentősebb betegségének tartjuk. A termesztett rózsafajták fogékonyságát a termesztési körülmények is befolyásolják. A betegség első tünetei a rügy pattanást követően jelentkeznek.

rozsalisztharmat

Egyes fiatal hajtáskezdemények felületén fehér, finoman hálózatos gombafonalak láthatók. Ezek hamarosan az egész fejlődő hajtást, és az azon képződő leveleket is benövik. A levelek kanalasodnak, vörösödnek, fokozatosan satnyul, majd elszárad a levél és a hajtáscsúcs. A fehér bevonat gyakran az egész levéllemez színén és fonákán is megjelenik, a levéllemez helyenként megvörösödik és hullámosodik, később elhal. A hajtáson, virágszáron és a virágok csészelevelein is megjelenik a betegség tünete. A beteg csészéjű virágok lassan nyílnak ki, deformálódnak. A gomba a rügyekben gombafonalakkal telel át.

A fertőzött rügyekből fertőzött hajtások fejlődnek. A gomba spórákkal terjed az öntöző - és esővíz segítségével. Járványszerű fellépésére erősen párás időjárása kedvező, melyre hazai viszonyok között május-júniusban és augusztus-szeptemberben számíthatunk.

Védekezés a rózsa lisztharmat ellen:

Párás, mélyfekvésű helyeken ne termesszünk rózsát. Az állomány mindíg gyommentes legyen. Metszéskor a betegség tüneteit mutató vesszőket távolítsuk el, mert ezek rügyeiben a legvalószínűbb a gomba áttelelése. A permetezéseket közvetlenül rügypattanás előtt kezdjük meg, 2-4 alkalommal 7-10 naponként, dinokap-, vagy benomil hatóanyag-tartalmú gombaölőszerrel védekezzünk.

értékelés