Hogyan legyünk vegetáriánusok?
Vessük el a mítoszokat, és térjünk az egészséges étkezés útjára. Hogyan legyünk vegetáriánusok? – ez a leggyakoribb kérdés, amit hallunk. Erre adjuk meg az alábbiakban a nagyon egyszerű, de célravezető választ.


Térjünk át vegetáriánus életmódra!

 

Történelmi mítoszok


Amikor elképzeljük az ősember kezdeti primitív életét, általában egyetlen kép jelenik meg szemünk előtt: a barlanglakó neandervölgyi ősember, lándzsával a kezében óriási állatokra vadászik sűrű erdőkben,  majd hazavonszolja a hatalmas döglött állatot vacsorára. Hosszú időn át tartotta magát az az elképzelés, mely szerint őseink nagy vadászok votak, és a fő élelem a hús volt.

Ám az emberi faj fejlődésének története más tényekkel is szolgál. Ezek a tények nagyon bonyolultak és ellentmondásosak az évszázadokon át makacsul fenntartott alapfeltételezéseinkhez képest. Nos, volt egy időszak, amit jégkorszakként ismerünk, amikor a talajt jégréteg borította, és igen ritka látvány volt a növény. Így természetes, hogy őseink korai generációi rá voltak utalva a húsra, mint alapélelmiszerre. Ám, amint elolvadt a jég, elkezdődött az emberi civilizáció. Az antropológusok által világszerte végzett kutatások meggyőztek minket arról, hogy az ősember sokkal inkább hajlott a gyümölcsök, diófélék, gyökerek és magvak fogyasztására, mert ezek könnyen hozzáférhetők voltak környezetükben.

Szóval, számoljuk fel azt a régi elképzelést, hogy az ember ragadozó, ez bizonyulhat a vegetáriánussá válás első lépésének. Tulajdonképpen nem vagyunk húst felfaló mindenevők sem, de erre természetesen nincs is szükség. Sokunk számára a vegetáriánus étrendet támogató életmód titokzatosnak és kissé zavarosnak tűnik.



Vegetáriánus életmód-típusok

 

A kérdések, melyek hébe-hóba felmerülnek...ők tényleg soha nem esznek állati fehérjét? Szerepel a vegetáriánus étrendben olyan baromfi- vagy tejtermék, mint a tojás vagy a tej? Csak egészségtudatosság vagy az állatok szeretete van a háttérben? És ha így van, hogyan viszik be a szervezet számára szükséges fehérjéket?
Ha feltesszük ezeket a kérdéseket, rátalálunk a különböző vegetáriánus étrend-típusokra. Néhány altípus van, annak függvényében, hogy melyik milyen típusú élelmiszereket tartalmaz.

  • Vegán: ez az életmód-típus magában foglalja a növényi élelmiszerek teljes körú és szigorú elfogadását. Kizárja az olyan élelmiszereket, melyek baromfiból, halból vagy tejből származnak.
  • Lakto-vegetáriánusok: megengedett az olyan tejtermékek fogyasztása is, mint a tej, sajt és joghurt, de korlátozott a húsból és baromfiból készült termékek fogyasztása.

 

Lakto-vegetáriánus
Lakto

 

  • Ovo: akik ezt a diéta-típust követik, fogyasztanak olyan baromfitól származó ételeket is, mint a tojás, de kizárják a hús- és tejtermékeket.

 

ovo
Ovo

 

  • Lakto-ovo: a lakto és ovo étrendek kombinációja.


E fő alapétrend-típusokon kívül létezik még egy makrobiotikus diétatípus is, mely az ősi kínai Yin és Yang elméleten alapszik. Létezik még egy étrend-típus is, amely Pesco-diéta néven ismeretes, ez magába foglalja a halból készült ételeket is a zöldségek mellett. A pesco irányzatot követőket a legtöbb vegetáriánus nem tartja igazi vegáknak.

 

A vegetáriánussá válás rögös útja


Ne tévesszenek meg bennünket a különféle vegetáriánus étrend-típusok. Nézzük át alaposan őket, és döntsük el magunk, hogy melyiket választjuk. Vegyük figyelembe azt, hogy melyik felel meg legjobban személyes ízlésünknek és igényeinknek. Fokozatosan váltsunk életmódot, először próbáljuk ki a lakto-ovo diétatípust, és ha ez megfelel, később lassan áttérhetünk a következő fokozatra, azaz a vegánra.

A lakto-ovo diéta követése nagyszerű módja a vegetáriánus életmód felé tartó kulináris utazás elkezdésének. Proteinszükségleteink fedezésére számos lehetőség kínálkozik, receptek sokasága áll rendelkezésünkre, válogathatunk közülük. Sokkal könnyebb így életmódot váltani, mint úgy, hogy egyből beleugrunk a szigorú makrobiotikus vagy vegán diétába. Választhatunk több tejterméket is, például sajtokat, de tudatában kell lennünk a zsírok káros hatásának, melyek megemelik koleszterinszintünket.

Az étrendünkben bekövetkezett nagy fordulat után elkezdhetjük a sok új receptben rejlő lehetőségek feltárását... Tény, hogy ez egy nagyszerű ötlet. Ha azt gondoljuk, hogy a vegetáriánus étrend unalmas, egyhangú ételek ismétlődése, meg fogunk lepődni a vegetáriánus receptek változatosságán. A vegetáriánusok (köztük a vegánok is) sokkal változatosabban étkeznek, mint a húsevők. (Na jó, ez talán nem minden esetben igaz, de talán mégis...)
Továbbra is kényeztethetjük szenvedő ízlelőbimbóinkat olyan ételekkel, mint a hamburgerek, levesek, szendvicsek, azután is, hogy áttértünk a vegetáriánus diétára. Csak helyettesítenünk kell a húst valami mással. Válasszunk bölcsen menüt. Az a legjobb, amelyik rizst, paradicsomot, babot, diót és hagymát is tartalmaz. Ez nemcsak ízletes, hanem tápanyagokban gazdag is.

 

vega-vegetáriánus
Vega

 

Fedezzük fel Kelet-Ázsia kulináris kultúráját, itt sok receptet fogunk találni, mely ránk vár. Az csak egy mítosz, hogy ezek az ételek csípősebbek. Épp ellenkezőleg: a legtöbb vegetáriánus étel egyáltalán nem csípős. Ne feledjük, Indiában van ma is a legnagyobb vegetáriánus közösség. A vegetáriánus ételek felfedezésének útja nagyon kalandos, ráadásul tápláló is.



A teljes vegetáriánus életmódra való áttérés


Miután megszoktuk az új vega étrendet, új célokat tűzhetünk ki magunk elé, innen már könnyű továbblépni a teljes vegetáriánus életmód felé. Ha megvan az elhatározás, már csak egy kis kreativitásra van szükség. Próbáljunk meg teljesen vegetáriánus napi menüt összeállítani, így nem fogjuk annyira érezni a baromfi- és tejtermékek hiányát. Először tegyünk így hetente egyszer-kétszer. Hamarosan elkezdjük érzékelni a különbséget. Érezni fogjuk mindennapjainkban a jelentős változást, sokkal energikusabbak és lelkesebbek leszünk.
Étkezési szokásaink megváltoztatásával életünk egészséges lendületet kap, felelősséggel fogunk táplálkozni, és hozzájárulunk Földünk természetes forrásainak megőrzéséhez. A sok haszonnal, veszteség nélkül, mindenképpen csak nyerhetünk. Akkor hát mire várunk?
Induljunk el nagy utunkon, mely egy egészségesebb és boldogabb élet felé vezet. Gratulálunk az átgondolt felelős életmód választásához. Isten hozott az új, tápláló, természetes étkezés világában!

értékelés