-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az áfonya metszése
A gyümölcsfákhoz hasonlóan a fekete áfonya bokor gazdag termést hoz ha gondosan metsszük.
Az első két évben csak a megjelenő virágokat távolítjuk el. Így lemondunk a termésről de hosszú távon megéri elvégezni ezt a műveletet. A bokrok nagyobbak és dúsabbak lesznek. Az áfonya az ágakon terem a fejlődés második évében, ezért fontos a bokrok folyamatos ültetése.
A harmadik évben már rajta hagyhatjuk a virágokat, de nem fog sok gyümölcsöt teremni.
A negyedik évben kora tavasszal metsszük meg a fekete áfonya bokrokat még mielőtt rügyezni kezdenének. Le kell metszeni a:
- Száraz vagy sérült ágakat
- Az egymásba fonódó ágakat
- A gyenge, nyurga ágakat
Az a célunk, hogy ritkítsuk a bokrot, mert így a fény eléri a mélyebben található áfonyákat is. Vigyázunk, ne csonkítsuk meg nagyon a bokrot.
A következő években már csak az idősebb ágakat kell lemetszeni, hogy az új ágak szabadan nőhessenek. Vágjuk vissza az öregebb és a túl sűrűn található ágakat és metszük le a túl hosszúra vagy túl vékonyra nyúlt ágakat is. Az idősebb ágaknak szürke színük van míg az újabbak pirosas árnyalatúak.
Az áfonyák a termőágacskákon nőnek az ágak oldalain. A virágok rügyei, nagyobbak, teltebbek és kerekebbek, mint a levelek rügyei.
Az áfonya kártevői és betegségei
Madarak:
Az áfonya termesztésénél a legnagyobb gondot a madarak távol tartása jelenti. Amint a fekete áfonya elkezd érni, használhatunk hálókat a madarak ellen. Néhány termesztő teljes sorokat von be hálóval. Ha nagy területen termesztjük az áfonyát, érdemes fontolóra venni a madárijesztő használatát, mert tényleg hatásosan elriasztják a madarakat.
Rovarok:
Ide tartozik például az amerikai szilvamoly és az áfonya hernyó. Amennyiben káros rovarok jelenlétét észleli, kérje ki szakember tanácsát rovarírtó ügyben.
Betegségek:
Sok olyan gombás betegség van, amely károsíthatja a fekete áfonyát, például a lisztharmat vagy a blumeriellás levélfoltosság. Az a legjobb védekezés, ha ellenálló csemetéket ültetünk és elég helyet hagyunk a növények között, hogy a levegő szabadon áramolhasson. Napos helyre ültessük őket, távolítsuk Ha ez az eljárás nem hoz eredményt használjunk olyan gombaölő szereket, amelyeket ehető növényeken is lehet alkalmazni.
A fekete áfonyát leggyakrabban a következő betegségek támadhatják meg:
- Antraknózis: egy gombás betegség, amely nedves időben gyorsan terjed. A jelei: élénk rózsaszín spórák a fejlődő fekete áfonyán.
- Nemesrothadás: egy másik gomba, amely nedves időben szaporodik. A betegség következtében a gyümölcs összeaszalódik és elrothad.
- Ragya - Fusicoccom (Godronia): Ez a betegség az ágak alsó felén kezdődik. Előszőr kis pirosas foltok jelennek meg, majd egyre nagyobbak lesznek. Ha nem kezelik, a betegség elterjed és megöli növényt.
- „Mummy Berry": Ez az egyik legveszélyesebb betegség, ami megtámadja a fekete áfonyát. A 'mummy berry' betegséget egy gomba okozza. A fertőzés első jeleként a virágrügyek elfeketednek, majd végül elpusztulnak. Ha nem távolítjuk el a gomba spórák elpusztíthatják a megmaradt virágokat is. A gyümölcs barna és kemény lesz, ami az aszalt áfonyára emlékeztet.
- Vessző nekrózis (Phomopsis): A vessző nekrózis kezdetben hasonlíthat a ragyához. A betegség előrehaladtával viszont megfertőzheti a koronát, a kisebb ágakat és a levelek foltosságát is okozhatja.
A táptalaj fontossága:
- Klorózis (a levelek megsárgulása): Nem szokatlan, hogy a fekete áfonya levelei elkezdenek sárgulni. Jóllehet ez általában a vas hiányát jelzi, valószínűleg nem a talaj vashiányáról van szó. Ha a talaj pH értéke túl magas, a növény gyökerei nem tudnak hozzájutni a talajban található vashoz. Mérjük meg a talaj pH értékét és ha túl magas tegyünk lépéseket a helyreállítása érdekében. (A meszes talaj hatása az áfonyára >>)