-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A szőlőmetszés aranyszabályai - ezt tudnod kell
Ez elvben nem is lenne gond - feltéve, ha a legelemibb alakító metszés nem maradt el a szőlő fiatal korában, ill., ha elegendő oldalirányú kar van a lugason, és ha a hajtások nem akadályozzák a fürtök növekedését. A legtöbb kerttulajdonos többcélú szőlőt szeretne, azaz olyan, esztétikus zöld felületet vár el a homlokzaton vagy a pergolán, amelyről mellesleg szőlőfürtöket is szüretelhet. A házikertben tehát rendszerint laposabban, két dimenzióba kiterítve kell a szőlőnek növekednie, mint a klasszikus szőlőtermesztésben használt, és a szőlőhegyekről ismerős kordonokon. A csemegeszőlő termesztéssel kísérletező gyümölcstermesztők viszont egyre gyakrabban próbálnak ki a kerti pergolához hasonló művelési rendszereket.
A szőlőmetszés szakkifejezései
|
Alakító metszés, termő metszés: mikor van rá szükség?
A többéves fás részek a tőkeforma felépítésében játszanak szerepet, és az alakító metszés műveletei érintik őket; amíg az egyéves hajtásokon hozza a növény a fürtöket, és ezeket kell a termő metszéssel szabályozni.
Jó tanács: Bátran neveljük a saját elképzeléseink vagy a helyi adottságok szerint a szőlőt. Készségesen alkalmazkodik ugyanis, és akár féloldalasan is nő, ha ezt kívánják meg tőle. Csak kellő határozottsággal nyúljunk a metszőollóhoz! |
Legyünk merészek a metszőollóval |
Jó tanács: Főleg az idősebb leveleket távolítsuk el érésidőben a fürtök környékéről, hogy a növény lehetőleg minél több cukrot juttasson a bogyókba, és a levelek ne "pocsékolják" el azt. Alapvetően ugyanis egyensúly van a cukorképzés és a cukorlebontás között: nappal, világosban asszimilálnak, azaz cukrokat készítenek a levelek, éjjel pedig felhasználják az asszimilátákat. Az idősebb levelek esetében azonban felborul ez az egyensúly, és több cukrot "lélegeznek el" éjszaka, mint amennyit napközben termeltek. Hajtásonként nyolc-tíz levél elegendő a fürtök táplálásához. |
Szellős lomb: ezért fontos
Szakértők azt tanácsolják, hogy rögtön az elvirágzás után kurtítsuk meg a hajtásokat úgy, hogy az utolsó fürt után hét-tíz levél maradjon, majd utána különösen ügyeljünk a jó vízellátásra. A termesztők az első csonkázás utáni két hétben a fürtök környékét is megszabadítják a lombozattól, hogy zavartalanul növekedhessenek a termések. A szüretig hátralévő hetekben azután rendszeresen megismétlik a csonkázást, hogy ne hátráltassák a buján növekedő zöld részek a fürtök érését, valamint, hogy szellősebb, átláthatóbb legyen a lombozat. A fürtökről így könnyebben leszárad a nedvesség, következésképpen kisebb a rothadás-veszély, és több napfény, illetve levegő éri a bogyókat. Ezt a lelevelezést se vigyük azonban túlzásba, mert a tűző napsütés megperzselheti a bogyókat.
|
Forrás: Szőlő a kiskertben