-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Törpe növésű gyümölcsfák
A kertészek gyakran helyeznek ilyen kisméretű fákat a hátsó udvarra vagy az erkélyre, mivel így, bár kisebb mennyiségben, de több féle gyümölcshöz is hozzájuthatnak. Négy ismert módszer létezik arra, hogy miként lehet egy fa méretét csökkenteni.
Genetikailag törpe növésű fák
Léteznek bizonyos fafajták, melyek genetikailag kisméretűek és súlyos ágakkal rendelkeznek. Mivel ezek nem házilag „kicsinyített” fák, ezért nem biztos, hogy kedvenc gyümölcsfádat is megtalálod ebben a formában. Általában a barack-, nektarin-, mandula-, kajszibarack- és almafákról van szó, melyek cserépben is nevelhetőek. Élőhelyedtől függően téli védelemre is szükségük lehet.
Törpe gyökéralany
Egyes fajták törpesítése érdekében a gyümölcsfa törzsét törpe gyökéralanyra oltják. Számos törpe alany létezik, mely képes korlátozni a fa növekedését. Ha a hátsó udvaron gyümölcsös kertet szeretnél kialakítani, a legpraktikusabb, ha egy rendes, nagyméretű fa helyett számos kisnövésű gyümölcsfát termesztesz.
Törpe növekedésű gyökéralany típusok
Minden törpe alanynak megvan a maga jellegzetessége. Néhány típus csak bizonyos fákhoz való, mert a többi fafajtát túlságosan is korlátozza. Egyesek szárazságtűrők, és a szegényes talajt kedvelik, míg mások csak a jó minőségű talajban képesek gyümölcsöt teremni. A törpe gyökéralanyok az almától kezdődően számos más kisméretű gyümölcsfát is képesek létrehozni, melyek az M27-es klónalanyon 1–1,2 méteresre, az M9-esen pedig 1,8–2,4 méter magasra nőnek.
- Almafák – a legelterjedtebbek az Angliában kifejlesztett Malling és a New Yorkban létrehozott Cornell-Geneva (CG) alanyok. A növekedési erélyük szerinti sorrendbe állítva ezek az M27-es, M9-es és az M26-os alany. A CG11 nagyban hasonlít az M26-ra, de néhány betegséggel szemben sokkal ellenállóbbnak bizonyul. Azon térségeken, ahol kevés a kártevő, gyakran használják az MM106-os alanyt.
- Körtefák – a körtefák esetében alkalmazott törpe alanyok (növekedési erély szerinti csökkenő sorrendben) a Quince C, a Quince A vagy az EMH
- Szilva-, barack- és nektarinfák – Pixy vagy St. Julien A gyökéralanyokkal törpésítik.
- Cseresznyefák – általában a Colt vagy Gisela 5 alanyokra oltják.
- Kajszibarackfa – a leggyakrabban a St. Julien A-t, de ha cserépbe ültetik, akkor a Torinelt használják.