-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Szeptember, október
Ez a két hónap már inkább munkát ad, mint örömet, mivel lassan fel kell készítenünk a tavat télire. Természetesen még ilyenkor is lehet nagyon szép a tó, bár a hűvösödő éjszakák egyre több vízinövényt késztetnek rá, hogy téli nyugalomba vonuljon.
- Halásszuk le, és távolítsuk el a békalencsét és a fonalas algákat, még mielőtt a tófenékre
Készítsük fel tavunkat a télre - Szeptembertől már ne etessük a halakat, mivel sokuk 10 °C alatt befejezi a táplálkozást, és egyfajta téli nyugalomba vonul.
- Feszítsük ki a lombvédő hálót, hogy összegyűjtse a hulló faleveleket. Naponta járjuk végig a háló szegélyeit, nem akadt-e véletlenül bele kicsi madár, sün vagy más apró állat.
- Az összegyűjtött lomb egy részét tartsuk meg, és készítsünk belőle kupacokat, amit kétéltűek, sünök használhatnak majd téli rejtekhelyül.
- Legkésőbb október végéig szerezzük be a befagyásgátlót!
- Ha teleltetni akarunk a trópusi vízinövényekből, akkor ilyenkor vegyük ki és helyezzük el akváriumban az erre szánt példányokat.
- A tavirózsák elöregedett tönkrement leveleit csípjük le, lehetőleg minél közelebb a rizómához, majd távolítsuk el.
- Vegyük ki a vízből a szivattyút, nyissuk ki azokat a részeit, amelyeket szerszám használata nélkül is lehetséges, és tisztítsuk meg minden szennyeződéstől. Vízzel telt vödörben teleltessük. Ugyanígy járjunk el a szökőkutakkal, csobogókkal, és minden hasonló berendezéssel.
- Ameddig csak lehet, hagyjuk a vízben a szűrőt, és a megszűrt vizet visszavezető vízesést, patakot is üzemeltessük. Még az első fagyok előtt idejében szedjük viszont össze a berendezéseket, és alapos tisztítás után tegyük el őket a téli helyükre.
- Óvatosan kössük össze a nádat, a gyékényt, a kákát és a magas díszfüveket, nehogy letörjenek, és a tóba essenek. A növények szárai gondoskodnak a vízbeli gázcseréről.
- Időben vigyük a téli helyükre a vízköpőket, a működtető kis szivattyújukkal együtt, mivel ezek a szobrok többnyire nem fagyállóak, és már a gyenge fagyok is kárt tehetnek bennük.
Emelt szegélyes kerti tó |
November, december
Valószínűleg az év két utolsó hónapja az eseményekben legszegényebb időszak a kerti tó életében. Úgy tűnik, mintha a teljes tavi élet leállt volna: a legtöbb növény visszahúzódott, a tólakó állatok pedig nem láthatók. Az élet viszont ilyenkor sem áll meg - még ha nem is így látszik -, és a következő tavaszon újra maradéktalanul felébred minden. Télen a kerti tó tulajdonosa is kap egy kis szünetet; az alkalmankénti ellenőrzésen kívül kevés a tennivaló ilyenkor. (Mit csináljunk, ha befagy a kerti tó?)
- Eltávolíthatjuk az eddig rendszeresen ürített lombvédő hálót.
- Legkésőbb ilyenkor helyezzük el a befagyásgátlót.
- Attól függően, hogy befagyott-e a tó, számoljunk vele, hogy be kell üzemelni az oxidátort, a levegőztető szivattyút vagy a membránszivattyút.
A tóápolás kalendáriuma | ||
Január - Április | Május - Augusztus | Szeptember - December |
Forrás: Kerti tavak