-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Alkalmi pakolós diákmunka - XII. kerület - 11.29. - Br. 2000Ft / óra
2024. 11. 21
-
Karbantartó
2024. 11. 21
-
HR Gyakornok Pécs (WHC022603)
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A mozgó víz nemcsak látványos, de meghatározó mértékben hozzájárul az egészséges tavi élővilág megőrzéséhez is, hiszen így nagy mennyiségű oxigén jut a tóba. Másfelől viszont számoljunk azzal is, hogy néhány növény - köztük a tavirózsák - nem bírja a túl erősen mozgó vizet.
Engedjük bátran szabadjára a fantáziánkat, ha arról van szó, milyen módon mozoghat a tóban a víz. Ráadásul ilyen tekintetben a tó mérete sem befolyásoló tényező.
Még az egészen apró medence - amelyben épphogy csak elfér egy kő egy csobogóval - is igazán látványos lehet, ha ügyesen ültetjük be növényekkel.
A növények növelik a kerti tó szépségét |
Csobogókövek, malomkövek
Az elképzelhető legkisebb helyre - lehetőleg a terasz közvetlen közelébe - is tervezhetünk medencét, csobogóval vagy malomkővel. Technikai megfontolásból négyszögletes, üvegszálerősítéses poliészter (ÜPE) vagy PVC anyagú medencét válasszunk. A kereskedelemben kész berendezéseket is kínálnak, és nemcsak szögletes, hanem kerek medencéket is.
Ha egyszerűbb építményt tervezünk, saját kezűleg is megépíthetjük, és akkor a kész medencére sincs szükségünk. Helyette ássunk le a földbe 100 x 30 x 8 cm-es gyepszegélyköveket, és béleljük ki tófóliával a közöttük lévő mélyedést. Használjunk vízmértéket a gyepszegélykövek igazításához, hogy egy szintben legyenek a peremek.
Tófóliával szigeteljük a medencét úgy, hogy a fólia széleit áthúzzuk a gyepszegélykövek peremén, és leássuk a földbe. Ezután fektessünk rácsot a szegélykövekre (ezt a vasáruboltokban méretre szabva szerezhetjük be). Hagyjunk nyílást a rácson, ezen keresztül hozzáférhetünk majd a szivattyúhoz anélkül, hogy a teljes szerkezetet le kellene venni.
Gondoskodjunk róla, hogy ne sérüljön meg a tófólia a rácstól, és a rá kerülő kövektől, ezért fektessünk második fóliaréteget a szegélykövek felső peremere. A következő lépésben terítsük le a rácsot durva szövésű geotextillel.
Dekorációs elemek a tóban |
Ez meggátolja, hogy később lomb vagy más szennyeződés kerüljön a tóba, és eltömítse a szivattyút. Csak ezután helyezhetjük el a rácson a csobogókövet vagy a malomköveket - persze csak, ha már előzőleg telepítettük a szivattyút és a tömlőt.
A csobogókövek kisebb, legfeljebb 50 cm átmérőjű sziklákból készülnek. A színes kőzetek a legalkalmasabbak; például a konglomerátumok, amelyeknek nedvesen érvényesül igazán a szépségük. A kertészeti szaküzletekben vagy az építőanyag-boltokban szerezhetünk be megfelelő darabokat. Nincs mindig átfúrva az a kő, amelyik éppen megtetszik, de ez utólag is megoldható. A kőfaragók bizonyos összegért vállalják az átfúrását.
A szikla méretétől függően 1/2 vagy 3/4 colos furatot kell készíteni. Az átvezetett tömlőnek jóformán teljesen igazodnia kell a furat méretéhez. Ha nem illik hozzá, akkor túl sok víz folyik vissza a lyukba, és nem éri el a kő felszínét. Koronafúrással az is megoldható, hogy habosító porlasztót is felszereljünk a csobogóra. A koronafúrás a furat felső részének a kitágítását jelenti, és a kőfaragók ezt egy speciális szerszámmal készítik el.
A sziklának vagy a malomkőnek méretben illeszkednie kell a rácshoz, amely tartja. Ha túl kicsi a rács, akkor fennáll a veszélye, hogy a csobogó folyamatosan kiüríti a medencét. A rácsot lapos, színes, 150-300 mm átmérőjű kavicsokkal fedjük el, hogy ne látszódjanak az alatta elhelyezett berendezések, Erre a célra a különböző modellek egész sora kapható készen a kereskedelemben. Beszerezhetünk például medencét előre belesüllyesztett műmalomkővel vagy olyan csobogót, amelyben két malomkövet helyeztek egymásra. Sokkal egyszerűbb ezeket beépíteni, mint saját kezűleg összeállítani az építményt.
Egyszerű eszközökkel összeálltható kisberendezés. Hagyjunk nyílást a |
Ezek a mini vízikertecskék csak akkor lesznek igazán szépek, ha a növényzetet is ügyesen választjuk meg hozzájuk. Különösen mutatósak ilyen helyen a díszfüvek és a páfrányok. A csobogókőből bugyogó víz jellegzetes bugyborékoló hangját eleinte meg kell szokni, de később inkább már nyugtatóan hat. A valódi malomkő beépítésének ötlete gyakran a költségek miatt fut zátonyra, és nem utolsósorban a malomkő tömege miatt. Léteznek viszont üvegszállal erősített poliésztergyantából (ÜPE) készülő malomkövek, amelyek a homok/kavics bevonattól teljesen eredetinek tűnnek. Többféle átmérőjű változat van forgalomban.
Akkor nyújtanak igazán szép látványt, ha többet használunk fel, és különböző magasságokba építjük be őket. A malomkőcsoportok felépítése sem nehezebb, mint ha csak egyetlen darabból álló építményre vállalkoznánk. Mindössze elosztóra és erősebb szivattyúra van szükség hozzá, és megoldható, hogy több ponton egyenletes erővel bugyogjon a víz.
Forrás: Kerti tavak