-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A zöldtrágyázás éves munkanaptára
Március
A spenóttal kezdünk, amely kora tavasszal, már márciusban vethető. Később kapával csináljunk helyet a zöld takaróban, és vethetünk vagy ültethetünk. Ha a spenót túl magasra nő és elveszi a fényt a kultúrnövényektől, le kell vágni. Elhal a sorok között vagy a fűzőfazékban végzi.
Spenót |
Március-április
A kert egy része az elmúlt évben nem nagyon termett, a talaj nagyon kemény, tápanyagtartalma kicsi. Ide vessünk lóbabot, amely később virágozni fog, és gyökerével lazítja a talajt. Hagyjuk egész nyáron a területen. Az előző évben ülteteti fiatal gyümölcsfák alatt sekélyen lazítsuk a talajt és fehér és vörös here keverékét vessük bele. Évelőként a here sok éven keresztül takarja a talajt, és nitrogénnel látja el a fát.
Május
A veteményeskert sorai közé, ha ott nem nő már spenót, vessünk mustárt. A mustárnővény később, ha már nagyon megnő, és a fényért és tápanyagért a kultúrnövény vetélytársa lesz, vágjuk le, és hagyjuk mulcsként az ágyáson.
Csillagfürt |
Június és július
Júniusban érik az első zöldség. Utóvetésként júliusig még vethetünk csillagfürtöt, amely rendkívül fenntartható módon műveli meg a talajt.
Augusztus
Augusztusban újabb ágyások szabadulnak fel, ezekbe mézontófű és mustár vethető szórva.
Mézontófű (Phacelia tanacetifolia) |
Szeptember
A káposztát és a tárolandó zöldségeket szeptemberben takarítjuk be, a felszabaduló ágyásokba őszi rozst vethetünk. Azokon az ágyásokon, ahol hüvelyesek (bab, borsó, lóbab) vagy kis tápanyagigényű zöldségek, pl. saláta nőttek, a növények sok nitrogént hagynak vissza, vagy nem használnak el, ami a nitrogénraktározó zöldtrágyanövények híján a hideg évszakban kimosódna. A keresztesvirágúak, pl. a repce, a mustár vagy az olajretek megkötik a nitrogént és megőrzik a következő évre. A lejtős területeken fennáll az erózió veszélye. A télálló zöldtrágyázás (pl. bíbor here és landsbergi keverék) megvédi a talajt a lemosódástól. A mulcsozáshoz hasonlóan a talaj minden foltját vessük be zöldtrágyanövénnyel. A tél elleni védelemként a kert felét őszi rozzsal, harmadát landsbergi keverékkel és bíbor herével vessük be.
Zöldtrágyanövények-e az egynyári virágok? A többi között az egynyári virágok is ajánlhatók zöldtrágyanövényként. Az egynyári virágok azonban nagy tápanyagigényűek, vagyis nagyon kizsarolják a talajt. Magasságukkal beárnyékolják a zöldségnövényeket, maradványaik nagyon nagyok, laza szerkezetűek és aprítani kell őket. A kert szegélyét az egynyári virágok díszítik, és kis mértékben ugyan, de a szél ellen is védenek. |
December
A kertet zöld bunda borítja. Kővetkező tavasszal a növényeket sekélyen dolgozzuk be a talajba, a mustárnövény maradványait gereblyézzük le a területről.
Forrás: Mulcsozás