Hogyan készítsünk élő koszorút?

Hogyan készítsünk élő koszorút?
Két népszerű szenvedély, a beltéri kertészkedés és a koszorúkészítés egyesítéseként, az élő koszorúk készítése lehetőséget nyújt a virágok és futó levelek elrendezésére és kiemelésére. Ugyanakkor nagyszerű módja annak, hogy kedvenc növényeink szépségét szemmagasságba állítsuk, hisz csak úgy méltányolhatjuk igazán.

Az élő koszorúkat, girlandokat, unalmas vagy érdektelen felületek felélénkítésére is alkalmazhatjuk, mint például a kerti fészer ajtajának díszítésére.

 

Díszítsük ajtóinkat vidám, növényekkel teletűzdelt koszorúkkal!

 

Mire lesz szükségünk a koszorú elkészítéséhez?


Minden szükséges eszközhöz hozzájuthatunk a szaküzletekben, kertészeti központokban vagy a virágüzletekben.

  • Latex vagy egyéb anyagból készült védőkesztyűre
  • Kőműveskanálra
  • Egy 10 literes vödörre
  • Virágföldkeverékre, amely 6 liter virágföldből, 3 liter érett komposztból, 1 csésze (250 ml) szerves, lassan felszabaduló műtrágyából és 2 evőkanál (30 ml) víz-visszatartó kristályból áll
  • Puha mohaszőnyeg darabokra: keressünk nagy darab mohaszőnyeget, melyben kevés a hézag. Ne nedvesítsük be használat előtt, mert attól túl nehézzé válik, és hajlamos a szivárgásra
  • Három, U-alakba csavart, kör alakú huzalra, melyet kereszt-huzalokkal rögzítünk egymáshoz. A mi keretünk 50 cm átmérőjű
  • 14 méteres zöld virághuzalra vagy rozsdaálló rézdrótra
  • Drótvágóra
  • Növényekre: körülbelül 25-50 cm-es koszorúhoz valókra. Az árnyékos helyekhez választhatunk indás ínfűt, angol borostyánt, aranylevelű kúszó linzinkát, kisméretű árvácskát vagy ibolyát; a napos helyekre pedig agávét, pozsgás növényeket, varjúhájat, kakukkfűt
  • Ollóra vagy késre
  • Különböző ágakra (opcionális)
élő-koszorú-készítése
Élő koszorú

 

Hogyan lesz ebből koszorú?


1. lépés:
Kezünkön kesztyűvel, a vödörben keverjük össze a virágföldet, komposztot, műtrágyát és a víz-visszatartó kristályokat, majd alaposan locsoljuk meg. Helyezzük a mohát 75 centiméternyi átmérőjű köralakba, egy nagyméretű pad vagy asztal felületére. A mohadarabok fedjék egymást, a réseket pedig tömjük be kisebb darabokkal.

2. lépés: Helyezzük a drótkeretet a mohából kialakított kör közepére, a nyitott oldalával felfelé. Szórjuk a földet a keret belsejébe és rendezzük el.

3. lépés: A virághuzal egyik végét csúsztassuk a moha alá, és húzzuk a kör külső részéről a közepe felé. Ahol a huzal alól megy végig, óvatosan emeljük fel a mohát,  úgy középen, mint a külső gyűrűben, és tekerjük vele körbe a keretet, hogy a föld ne hulljon ki. Mielőtt folytatjuk a műveletet, a moha rögzítéséhez kössük meg a drótot körülötte, de jó szorosan.  Így jön létre a huzal legelső spirálja.

4. lépés: Tekerjük a huzalt körbe-körbe. Amint a mohát ráhajtjuk a földre, és a drótot szorosan köré csavarjuk, körülbelül 2,5 centiméteres távolságokban, elkezd kialakulni a koszorú formája is. Amikor elérjük a kiindulási pontot, vágjuk el a drótot úgy, hogy hagyunk körülbelül 40 centiméternyit a későbbi akasztó elkészítéséhez.

5. lépés: Egy újabb szál dróttal, az eredeti kezdési pontból kiindulva, ismételjük meg a körülcsavarás folyamatát, ám ez alkalommal helyezzük közé a növényeket is. (A drótozás a növény beültetését kell, hogy kövesse.) Hogy behelyezzük a növényt, szúrjuk át a mohát az ollóval vagy a késsel, és az ujjunkkal csináljunk egy rést a talajban. Kissé lazítsuk meg a földlabdát, nyomjuk be a növényt és a következő huzal körécsavarásával, rögzítsük a koszorúra.

6. lépés: Folytassuk a növények kiválasztását, különböző kellemes színek és szerkezetek keverékével; néhányat helyezzünk közelebb a közepéhez, másokat távolabb, egészen addig, amíg a koszorú teljesen körbe lesz ültetve. Vágjuk le a drótot, és kössük hozzá a legelső spirálhoz. Ráadásként, szúrjunk érdekes ágakat a mohába, hogy kikandikáljanak a virágok között.

Az akasztóhoz: Húzzuk át a fentebb említett 40 centiméteres drótszál végét az egyik spirálon, és készítsünk egy 8 centiméteres hurkot; ezt majd duplázzuk meg, hogy egy három szálas, vastag akasztót hozzunk létre. Végül, vágjuk le.

 

Megszívlelendő tanácsok koszorúk készítésekor

 

  • Körültekintően válasszuk ki a növényeket. Koszorúnkat a napra vagy árnyékba fogjuk függeszteni? Virág és levél kompozíciót szeretnénk? Egynyári és évelő növényeket? A koszorú lehet pusztán díszítő jellegű - például olyan, melyet borostyánnal készítenek és télire bevisznek a nappaliba - vagy gyakorlati jellegű, mint egy miniatűr, konyhakerti gyógynövény koszorú.
  • Keverjünk a földbe lassan felszabaduló műtrágyát, hogy a növényeknek folyamatos tápanyagforrást biztosítsunk. Ha elfogyott, öntözéskor használjunk vízben oldódó műtrágyát. Ne feledjük, hogy a felfüggesztett koszorú földjében megtalálható tápanyag,  gyorsabban átmosódik, mint a cserepekben.
  • Ne hagyjuk a koszorút kiszáradni. Úgy öntözhetjük meg a legjobban, ha egy lapos felületre helyezzük, alaposan megöntözzük, majd hagyjuk, hogy lecsorogjon, mielőtt a helyére függesztjük. Ajánlatos vízvisszatartó kristályokat szórni a virágföldbe, melyek hosszabb ideig megtartják a nedvességet.
  • Távolítsuk el az elhervadt virágokat, hogy teret engedjünk az új hajtásoknak, ugyanakkor a koszorú is tiszta maradjon!
értékelés