-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
takarító
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
SOFŐR | HELVÉCIA
2025. 01. 14
-
Junior termelési mérnök
2025. 01. 14
-
Leltározási diákmunka
2025. 01. 15
-
Targoncavezető pozíció
2025. 01. 15
-
IT Portfóliómenedzser
2025. 01. 15
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Téli munkák
Ilyenkor a legtöbb kertben áll a hó. Az egyik legfontosabb téli előkészület, lehetőleg még a fagyok beállta előtt, hogy össze kell szedni a terméseket, fel kell gereblyézni a lehullott leveleket és téliesíteni kell a kisebb fákat és bokrokat. A téliesítés a gyakorlatban annyit tesz, hogy avart és földréteget húzunk fel 30-40 centi magasan a bokrok és kis fák tövére. Ezzel meg lehet védeni őket a kifagyástól. Amit még mindenképpen végezzünk el az az, hogy a nem használt locsoló csöveket víztelenítsük és engedjük le a nyári medencéket.
A lehullott lomb eltakarítására legcélszerűbb a levelek komposztálása. Sokan egyszerűen zsákba gyűjtve a leveleket valamilyen központi gyűjtőhelyre szállítják, ahol azt komposztálják.
Mi is készíthetünk hasonló komposztálót fából |
Természetesen az is megoldható, hogy a gyümölcs- és díszfák, a bokrok lehullott lombját közvetlenül beássuk a földbe, mert így nagy mennyiségű levél hasznosul, tavaszig elkorhad, és humusszal gazdagítja a talajt. Ha még egy kevés, komplex műtrágyát is hintünk a levelekre, akkor teljes értékű tápanyag-utánpótlást végeztünk!
Téli metszés, alakítás
A tél tökéletes időpont a kiszáradt vagy valamilyen okból feleslegessé vált fák és cserjék kivágására is. A nagyon magas, terebélyes fák eltávolítását célszerű szakemberre bízni, de a kisebb fákat a család férfitagjai is kivághatják. Először az ágakat kell lefűrészelni, azután körülásni a fa tövét és a törzs mozgatásával minél nagyobb gyökérkoronát kiszabadítani a földből. A főgyökereket lehetőség szerint ki kell szedni, mert rajtuk káros penészgombák telepedhetnek meg.
A dió,- a cseresznye,- a körtefák törzse értékes ipari faanyag, amelyet érdemes áruba bocsátani. A tűzifának való vastag ágakat és a törzset fűrészeljük 30 cm-es darabokra. (A munkát is nagyon megkönnyíti, illetve a ráfordított munkaidőt megrövidíti a motoros láncfűrész használata!) A tűzifát is fedett, védett helyen kell tárolni, mert különben gyorsan redvesedik, korhad. A kivágott gyümölcsfa helyére ugyanolyan csemetét (pl. kajszi helyére kajszit) semmi esetre ne ültessünk!
Ha már a láncfűrész kéznél van, akkor le lehet vágni a fák szárat, illetve a közlekedést akadályozó ágait is vigyázva arra, hogy csonkok ne maradjanak, mert ezek bekorhadnak és idővel a helyükön odvak keletkeznek. A fűrészelt és simára faragott sebfelületeket ne felejtük el bekenni sebvédő anyaggal! Ezt a műveletet ajánlatos egy-két alkalommal megismételni.
Védjük a friss, őszi csemetéket
Az ősszel ültetett facsemeték, bokrok különösen érzékenyek a szélsőségesen zord, téli időjárásra, ezért a tövük körül halmozzunk fel lekaszált füvet, leveleket és azokat takarjuk be egy-két lapátnyi komposzttal vagy földdel. Ahol a nyulak, őzek, vaddisznók látogatásától is tartani kell, ott a fák törzsét vegyük körül dróthálóval vagy műanyag törzsvédővel, illetve napraforgószárral vagy náddal. A kukoricaszár nem alkalmas a törzs bekötésére, mert ez alatt mezei egerek és pockok telepedhetnek meg. (A fák téli védelméről részletesebben itt >>)
Enyhe, csendes, napos időben hozzá lehet látni a gyümölcsfák törzsének tisztogatásához. A lehántott kéregmaradékokat gondosan összegyűjtve el kell égetni, mert közöttük nagy számban húzódnak meg a betegségek spórái és kártevők áttelelő tojásai.