-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
-
Takarító
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A citromfüvet (vagy népiesen méhfüvet latinul Melissa officinalis ) már a rómaiak és görögök is ismerték. Nevét friss, citromra emlékeztető illatáról kapta.
Dél-Európában és Elő-Ázsiában őshonos évelő növény, amely sok gyógyhatással rendelkezik. Idegerősítő, görcsoldó, emésztést serkentő, étvágyjavító, vírusölő, nyugtató hatású, még a vizsgafélelem csökkentésére is ideális eszköz. Teaként alvászavarok ellen és szélhajtóként is fogyasztható.
A citromfű felhasználása
Megszárított földfeletti hajtásait (Melissae herba) és levelét (Melissae folium) étvágy-és ízjavító, illetve altató teakeverékekben használják. Illóolaját (Aetheroleum melissae ) fürdővízbe cseppenthetjük, kiváló relaxáló hatású, illetve nem kevésbé kellemes a citromfű illóolajával történő lazító masszázs, amely valóban csodákat művel.
Levelei felhasználhatók saláták, töltelékek gyümölcslevesek, gomba-, szárnyas- és vadételek készítéséhez. Íze jól harmonizál a túróval és a sajtokkal is. 80%-os citromfű kivonatból ma már bio szénsavas üdítőital is készül. Szárított levelét pot-pourriban is lehet használni. Nyugtató fürdőhöz erős teát kell a fürdővízhez önteni, és 20-30 percig lazítani a vízben.
A citromfű termesztése
A citromfű meleg-és fényigényes, a fagyra érzékeny. A fagyok előtt vissza kell vágni és be kell takarni. Jó vízáteresztő-képességű talajban fejlődik a legjobban.
Ápolása
Szobahőmérsékletű vízzel öntözzük. Májusban és augusztusban szerves trágyázni kell. Vízigényes, de egy cserépben is könnyedén nevelhető az erkélyen.
Szaporítása
Magvetéssel szélvédett helyen, áprilistól júniusig szaporíthatjuk balkonládában, vagy cserépben, akár a konyhaablakban is. Dugványozással júliusban.
Hajtásszedés
A növény illóolaj-tartalma a virágzás (júniustól augusztusig) előtt a legmagasabb. Leveles hajtásait egészen októberig szedhetjük.
A videót a Média Online készítette dr. Kukla Miklós és Papp Ákos, kertészmérnök közreműködésével.