-
Kőműves
-
takarító
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A torma egy évelő fűszernövény, ami azt jelenti, hogy csak egyszer kell elültetnünk. Így álljunk neki!
Torma hatása: mire jó?
A tormát (Armoracia rusticana) sok ételhez használják ízesítőként, és tényleg könnyű saját tormát nevelni, ha késő ősszel vagy kora tavasszal kezdjük el az ültetést, hogy legyen ideje növekedni. A torma igen ellenálló és kevés gondozást igénylő gyógy-és fűszernövény. Magas C-vitamin tartalma, és glükózid tartalma miatt is értékes. Csípősségét a benne található mustárolajnak köszönheti, de a gyökérben található: B1-, B2-, és B6-vitamin is, valamint kálium, kálcium, magnézium, vas és foszfor is.
A torma frissen reszelt gyökere kis mennyiségben segít a gyomor- és bélbántalmakon. A tormát felhasználhatjuk frissen, reszelve, vagy tormaszószként elkészítve is. A torma helyigényes növény, így a kert olyan részébe ültessük, ahol nem veszi el a területet más zöldség- vagy fűszernövénytől. Mivel egy viszonylag igénytelen növényről van szó, akár árnyékos helyen is képes megélni, de kedveli a vályogos és nedves talajt.
Torma ültetése
1. Lépés
A tormát nem magról vetjük, hanem gyökérdugványról szaporítjuk. A gyökérdugványok kb. 20-25 cm hosszúak és 12 cm vastagok legyenek. Hüvelykujj nagyságú gyökereket válasszunk. Bizonyosodjunk meg róla, hogy a gyökér kemény és egészséges, és nincsenek rajta puha helyek vagy rothadásra utaló jelek. Két köteg torma elég lesz egy átlagos kertész számára.
2. Lépés
Használjunk kerti kesztyűt, hogy védjük a kezünket. Kapáljuk fel a földet és verjük szét a göröngyöket, amíg a talaj puha nem lesz.
3. Lépés
A gyökerek oldalrügyeit dörzsöljük le ültetés előtt, és csak a legfelsőt hagyjuk meg. Ezután az ágyásokba húzzunk egy 10 cm mély barázdát, és ezekbe fektessük bele a rizomákat úgy, hogy mindegyik azonos irányba nézzen.
4. Lépés
A barázdákat érett komposzttal vagy ezzel kevert földdel töltsük fel. Két hét múlva már meg is jelennek a kislevelek, majd amikor a levele elérik a 8-10 cm magasságot, csípjük ki az oldalhajtásokat. Július elején érdemes kiszedni a rizomát a földből, majd az oldalgyökereket egy vizes ronggyal dörzsöljük le, majd ássuk vissza agyökereket, így elérhetjük, hogy a gyökér mindenhol egyforma vastagságú lesz.
A torma tárolása, tartósítása
A betakarítás ideje október végétől indul, de ha az időjárás engedi, egészen március elejéig szedhetjük a tormát a kertünkből. Érdemes gondosan kiszedni az összes gyökeret a kertből, mert a bent maradt gyökérdarabok jövőre újra kihajtanak, így hamar gaz lesz a finom és egészséges tormából.
A reszelt tormát felhasználhatjuk húsokhoz, szószokhoz, vagy mártásokhoz. Mivel télálló növényről van szó, pincében is tárolhatjuk a felszedett tormát.
Hogyan szabad a medvehagymát gyűjteni? Mutatjuk a legfontosabb szabályokat!
Torma reszelése
Aki már reszelt tormát, tudja, hogy nem egy mókás dolog. Viszont van egy trükk, amivel kivédhető, hogy taknyunk-nyálunk összefollyon: vegyünk egy korty vizet (apukák fröccsöt) a szánkba, és amíg reszelünk, tartsuk bent. Viccesnek hangzik az ötlet, de működik. Aki nem hiszi, próbálja ki.