-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Asszisztens
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Recepciós, Irodai Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Minőségügyi technikus
2024. 11. 21
-
Betanított munkalehetőség! - 15. kerület
2024. 11. 21
-
Recepciós
2024. 11. 21
-
Termelésvezető (3109)
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az egybibés galagonya, népies nevei giligán, disznókörte vagy májusvirág talán a legfontosabb szívre ható gyógynövényünk. Az I. világháború idején leveleiből teát készítettek, őrölt terméseivel pedig a kávét helyettesítették. Keleten és Nyugaton egyaránt nagy becsben tartott gyógynövény.
A galagonya gyógyhatásai
A galagonya legfontosabb szervünk, a szívünk tápláléka és cseppet sem patetikus, ha azt mondjuk, hogy az öregedő szív elixírje. Ugyanis, szívelégtelenség, szívritmuszavarok, artériás görcsök elleni természetes gyógyszer. Kiváló értágító, hatóanyagai serkentik a szív működését, a keringést, vérnyomás-és koleszterincsökkentő. Nyugtató hatása miatt krónikus álmatlanság kezelésére is alkalmazható. Kínában gyomor és petefészektumor ellenszereként használják.
Házi alkalmazása
Levelei, a virágos ágvégek és élénkpiros áltermései szolgáltatják a gyógyszert, amiket tea vagy tinktúra formájában hasznosíthatunk.
A galagonya tea készítése:
1 evőkanálnyi virágzó hajtást 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázzuk, majd 10 percig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük.
Ha érett termésből készítjük:
2 evőkanálnyi bogyót 2 dl vízzel 5 percig kis lángon forralunk, majd langyosan leszűrjük. Kísérletek igazolják, hogy napi 2-3 adag galagonya tea rendszeres fogyasztása jelentősen javítja a szívbetegek állapotát, és csökkenti a légszomjat is. Mellékhatása ezidáig nem ismeretes még hosszú távú fogyasztás után sem. Ellenjavallata sincs. Jól társítható - a nyugtató hatás fokozására- a szúrós gyöngyajakkal, macskagyökérrel és citromfűvel.
Nem kell minden nap teát főznünk, ha készítünk galagonyatinktúrát:
Egy nagy befőttesüveget szárított és aprított virágos ágvégekkel, valamint mozsárban megtört érett galagonyabogyókkal megtöltünk és 96%-os egészségügyi alkohollal felöntjük. 2 hétig meleg helyen érleljük, minden nap összerázzuk. Ezután leszűrjük, a szűrletet vízzel átforraljuk, majd kihűtjük és ismét leszűrjük. Ezzel a vizes kivonattal a tinktúrát 40 %-osra hígítjuk. Majd sötét üvegbe töltjük. Előre akár egy fél évnyi adagot is elkészíthetünk.
Ajánlott adagja:
Reggel és este 1-1 teáskanálnyi tinktúrát fogyasszunk. Ha a szívproblémához nem társul cukorbetegség, akkor mézzel vagy cukorral galagonyaszirupként is fogyasztható, így a keserű íz kissé enyhíthető.
(A galagonyatinktúrát készíthetjük szúrós gyöngyajak és macskagyökér hozzáadásával is.) A galagonyatea vagy-tinktúra rendszeres alkalmazásával és természetesen a kezelőorvos irányításával csökkenthetők a gyógyszeradagok.
A galagonya házi termesztése
Ha nincs időnk tavasszal és ősszel „galagonyagyűjtő túrán" részt venni, akkor érdemes ezt a cserjét a kertünkbe telepíteni. Leginkább a jó agyagos talajt szereti, de bármilyen földben termeszthető. A leveleket kora tavasszal, a hajtásokat májusban, a terméseket pedig izzó-piros kemény formájukban kell leszedni. Házi termesztésre egybibés, vagy cseregalagonyát válasszunk, a piros virágú, különböző nemesített díszfajoknak ugyanis nincs gyógyhatása!
Szívre ható gyógynövények még:
- Fehér fagyöngy (Viscum album)
- Fokhagyma
- Almaecet
- Gyűszűvirág (házilag nem fogyasztható!)