Gyógyító Fogvájó? - a Fogpiszkálófű

Gyógyító Fogvájó? - a Fogpiszkálófű
Az ókori Egyiptomban a termését görcsoldó gyógyszerek készítéséhez használták. Mi elsősorban fogpiszkálófűként ismerjük és virágoskertünket díszíti.

A fogpiszkálófű (Ammi visnaga L.) az ernyősvirágzatúak családjába tartozik a mediterrán területeken és az Atlanti-óceán melegebb partvidékein honos, de számos országban, így Olaszországban, Franciaországban, Portugáliában, Mexikóban termesztik is.

A fogpiszkálófű felépítése

A fogpiszkálófű alsó levelei rozettásan helyezkednek el. Szára barázdás, alján kissé borzas, a levelek szórt állásúak, levélnyelük hüvellyé módosult, többszörösen szárnyasak, szálas cimpákkal. Összetett ernyős virágzata virágzás előtt és után megnyúlik, majd gömbösen összehajlik. Termése majdnem hengeres, a sötétbarna alapon az öt borda világossárga csíkja élesen kitűnik. A szinte teljesen kopasz és sima termés fontos fajbélyeg. Illóolaj nemcsak a termésekben található, az egész növény jellegzetesen fűszeres illatú.

Gyógyító Fogvájó? - a Fogpiszkálófű
A fogpiszkálófű a meleg napos területeket kedveli


A fogpiszkálófű gondozása

A meleg, napos területeket kedveli, árnyékban jóval kisebb átmérőjű virágokat fejleszt. Szépen díszlik a déli fekvésű lejtőkön. A magok csírázásához 12-14 °C-os talajhőmérséklet szükséges, 10 °C alatt nem csírázik. Vetése éppen ezért április közepe táján ideális.

Vízigénye

Nem vízigényes, jól tűri a szárazságot. A csapadékot, öntözést különösen a virágnyílás előtt igényli.

Talaj

Kedveli a könnyű laza talajokat, de a kissé köves, sekély termőrétegű helyeken is megmarad. Az erősen kötött vizes talajokon vontatottabban növekszik. Alacsony tápanyagigényű. Elegendő a műtrágyázása is. 10 m2-es területre 20-30 dkg pétisót, 30-40 dkg szuperfoszfátot és 15-25 dkg kálisót igényel.

 

Gyógyító Fogvájó? - a Fogpiszkálófű
Fűszeres illata száraz állapotában is megmarad


A fogpiszkálófű termesztése

Egyéves növény, minden évben magvetéssel kell újra szaporítani. Vetés előtt célszerű figyelembe venni, hogy ősszel a növény magjait elhullatja, azok a következő tavasszal csírázásnak indulnak és megújítják a kultúrát. Ezért célszerű a kertnek olyan részét kijelölni számára, ahol több évig megmaradhat.

Tavasszal, amikor a talaj hőmérséklete 10 °C fölé emelkedik, elkezdhetjük a vetést. A sorokat egymástól 40-50 cm-re húzzuk ki, a 2-4 cm kis árokba vékonyán szórjuk bele a magot és takarjuk be földdel. A kis növényeket 8-10 cm-re ritkítsuk. Virágzása nyár elején kezdődik és folyamatosan, szinte egész nyáron át tart. A virágzási időszakban számos bogár és méhecske keresi fel dús nektártartalma miatt. Elvirágzás után a virágok kúp formára összezsugorodnak és ilyen állapotban érlelik meg a magokat. A növény kellemes fűszeres illata száraz állapotában is megmarad. Száraz állapotban világos sárgásbarna színű lesz.

Kártevők, kórokozók

Meleg, páradús nyarakon a leveleken megjelenhet a lisztharmat, de csak akkor szükséges védekezni, ha  nagy mértékű a fertőzés.

A fogpiszkálófű felhasználása

A fásodó ernyősugarak kifejezetten fűszeres-zamatos ízűek, ezeket Irán, Törökország egyes vidékein fogvájónak használják. Mint ősi gyógynövény feledésbe merült, de századunkban újra felfedezték és termesztésbe vonták. A növényben található illóolajok, és egyéb hatóanyagok a szívgyógyászatban használtak értágító hatásuk miatt.

értékelés