-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kerti sarkantyúka Peruból származik, ahol ma is sebgyógyításra használják leveleiből virágából és bimbójából kinyert illóolajokat és antibiotikus hatású mustárolajat.
Csíraölő hatása miatt kiváló fertőzések, elsősorban húgyúti megbetegedések gyógyítására. Légúti megbetegedéseknél köptetőként alkalmazható. Segít a szervezet ellenálló képességének növelésében, étvágygerjesztő és hashajtó hatású. Alkalmas a gyulladt bőr ápolására is, segít a korpás haj kezelésében, hatóanyagai még a hajnövekedést is serkentik. C-vitamin, vas és kálium tartalma és kellemes íze miatt fogyasztásra is kiváló: a sarkantyúka virágbimbóit ecetes-sós lében eltéve egy pikáns ízű fűszert kapunk. Virágának íze az édes borséra, illetve a retekére emlékeztet; sajtokkal, salátákkal fogyaszják.
Édeskés illatú, trombita alakú, narancssárgás-pirosas, hosszú sarkantyúval díszített virágai a kiskertek kedvelt szereplői. Egynyári kúszónövény, hajtásai hosszúak, leveli erezettek, hullámos szélűek és kerek, pajzs formájúak. A könnyed, közepes termőképességű, jó vízelvezetésű talajt kedveli, ezért a legideálisabb, ha a földjét egyharmad részt kéreggel keverjük. Külön tápanyagra nincs szüksége, mert attól inkább a levelei növekednek, nem pedig a virágai.
A kerti sarkantyúka gondozása:
Fényigény: Leginkább a napos helyeket kedveli, de a félárnyékban is jól érzi magát.
Vízigény: A növekedéséhez elengedhetetlen a rendszeres öntözés, de ügyeljünk rá, hogy ne pangjon a vize, mert azt nem tűri.
Betegségei: könnyen tetvesedik, ilyenkor többször le kell mosni, vagy ha ez a megodás már kevés, akkor visszavágni. Tavasszal, palánta korban a keresztesvirágúak földibolhái veszélyeztetik, akár tarrágást is végezhetnek rajta.
Szaporítás: Áprilisban, magvetéssel szaporítjuk. Egy cserépben, lehetőleg meleg helyen, palántákat nevelünk, amelyeket a májusi fagyok után kiültethetünk.
Tipp: A cserépben, vagy ládában nevelt virágokat könnyen fel tudjuk futtatni a falra, vagy egy virágrácsra. A hervadt virágokat le kell vágni, mert így tovább nyilnak az újabbak.
A gyümölcsfák tányérjába vetve távol tartja a vértetveket, és a krumplit, a paradicsomot is védi a kártevőktől.
Még több hasznos növényszomszéd itt>>