-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A spenót egy könnyen tartható zöldség, ami a legkisebb kertben, balkonládában is szépen fejlődik.
A családi anekdoták szerint a csukamájolaj a szüleink gyermekkorának réme volt, nálunk pedig a spenót töltötte be ugyanezt a szerepet.
- A spenót (Spinacia oleracea) a libatopfélék családjába tartozik, ahogy a cukorrépa és a cikória is.
- Feltehetőleg a Közel-Keletről származik, Perzsa fű néven már a VIII.-IX. században ismerték, az arabok által eljutott Spanyolországba is. Hazánkba csak a XVI. század végétől jegyzik a jelenlétét.
Mi mindenre jó a spenót?
A spenót könnyen elkészíthető, jól emészthető, kalóriában szegény, ellenben vitaminokban, antioxidánsokban gazdag. Sok luteint, természetes karotinoidot tartalmaz, de gazdag flavonoidokban, klorofillban és folsavban is. Az egyik legmagasabb K-vitamin tartalmú zöldségünk.
A K-vitamin amellett, hogy a véralvadás egyik fontos szabályozója, támogatja a máj méregtelenítő funkcióját, sőt a csontok felépítéséhez is szüksége van rá szervezetünknek. A spenótot sokan a gyomor-működést serkentő hatása miatt kedvelik. A tápértéke mellett sok oxálsavat is tartalmaz, amely vesekőképződésre hajlamos vegyület, de ismert emésztésserkentő és vastagbéltisztító hatása is. A spenót kiváló antioxidáns, bioaktív összetevői erősítik az immunrendszert.
Leggyakrabban a termesztési idő alapján csoportosítják a spenótot, ennek megfelelően megkülönböztetnek téli és nyári fajtákat.
A legkorábbi friss zöldség, már a tél végén szedhető annak ellenére, hogy a hideget kevésbé tűri, mint a szárazságot. Egyéves növény. Magja kerek vagy apró tüskés is lehet, magtömege 8-10 gramm, csírázóképességét 4-5 évig tartja meg. Az új-zélandi spenótot nyáron lehet szedni. Amint magszárat fejleszt, a levelei már nem hasznosíthatók étkezésre.
Spenót termesztése
A fejlődéséhez optimális körülmények között 16 °C-ot igényel, de csírázása már néhány fokkal a fagypont felett megindul. Vannak fajták, amelyek a hideget (-5 °C) jól elviselik. A nagy meleget nem bírja, gyorsan magszárat indít. A mélyárnyékot nem tűri túl jól. Bármilyen talajtípusban megmarad, a tápanyagigénye, vízigénye közepes, csak szárazság esetén kell öntözni. Én azt tapasztaltam, ha nincsen sok helyünk, akkor a magaságyás szélére, de még balkonládába is vethetjük, mert viszonylag kis helyen is szépen fejlődik. Ráadásul sok más zöldséggel jó szomszédi viszonyt ápol.
Kép forrása: http://www.gardenersworld.com
Veteményes: ezeket a zöldségeket semmiképpen se ültesd, vesd egymás mellé!
Spenót vetése
Vetés tél végén: 25-30 cm-es sortávolságra, 4-5 cm-es tőtávolságra vessük. A korai fajták már február végén vethetők, 2-3 cm mélyre. (Eszkimo, Symphonie F1, Lina F1 fajták) Én nem mindig szoktam tartani a sor-és tőtávolságot, de eddig nem okozott gondot. Gyönyörűen termett minden évben, ha sűrűbben vetettem.
A nyári vetésű (őszi fogyasztású) fajtákat július végétől augusztus végéig vethetjük. Ennél későbbi vetések gyenge termést adnak. (Matador, Solar F1, Norvak fajták)
Az áttelelő fajtákat szeptember elején vessük el, ezzel biztosíthatjuk a kora tavaszi friss zöldségszükségletünk egy részét. (Matador, Darko, Estivato fajták)
Spenót gondozása
A gyomláláson és kapáláson kívül más ápolási munkát nem igényel. Ősszel és tavasszal fűtetlen fólia alatt - megfelelő fajta esetén - jól hajtatható.
A spenót betegségei
Napsütéses időszakban a növények gyorsan fejlődnek, és a vetéstől számított 1,5 - 2 hónapon belül fogyasztásra alkalmassá válnak, ezért nem árt óvatosnak lenni a betegségek megelőzése miatt. Ha fóliában termesztjük, akkor sokat szellőztessük. Legveszedelmesebb betegsége a spenót peronoszpóra, a leggyakoribb kártevői a levéltetű és a meztelencsigák.
Spenótos receptek
- Spenótos sajtszuflé
- Spenóttorta elfoglalt nőknek
- Spenótos hal (Kaldeneker)
- Spenótos szépia (Kaldeneker)