-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Már egy ideje szemezgetünk a padlizsánnal a piacon - leginkább sötétlila színével és csepp alakú terméseivel vonja magára figyelmünket. A törökparadicsomként is ismert zöldség azonban nem csak lila színben kapható. Nyugaton, azokban az országokban, ahol régóta kedvelik a termését, a padlizsán sokszínű zöldség.
Kedveltek az egészen fekete, ovális termések, a sötétlila megnyúltabbak, de szívesen fogyasztják zöld és fehér fajtákat is. Vannak azonban olyan különlegességek, amelyekre csak nagyon ritkán bukkanhatunk rá a mediterrán vagy keleti piacokon: például a lila-fehér csíkos piciny, gömbölyded törökparadicsom, amely annyira kicsi, hogy a cukkínihez hasonlóan egészben is meg lehet sütni.
A padlizsán fényesen lila
A padlizsántermést éretlenül fogyasztjuk. Nem érvényes azonban a tökfélék egyes tagjaira alkalmazott "minél fiatalabb, annál jobb"-szabály, ugyanis egészen fiatal korban még szolanint (a burgonyafélékre jellemző méreganyagot) tartalmaz. Az 5-8 cm átmérőjű padlizsánok azonban már ehetőek, bár ezek sem érettek biológiai értelemben.
A termés súlya miatt érdemes karóval kitámasztani a növényt
Az 5-8 cm átmérőjű terméseket válasszuk
Jó padlizsánt akkor választottunk, ha a termésnek fényes lila a héja (ekkor még nincs túlérve) és élénkzöld színű a termés szára. Ebben az állapotában a zöldség húsa rugalmas, magjai egészen fehérek és még nem kemények. Ne vegyünk olyan termést, amelynek matt színe van, és enyhe nyomkodásra ujjunk nyoma megmarad a felszínén. De túl "kövér" példányokat sem érdemes kosarunkba tenni, ezekben ugyanis a hús már szívós, a magok barnák és kemények, keserű ízük pedig rendkívül erős.
Nyílt lángon sütve készül a legfinomabb padlizsánkrém
A padlizsánt nem kell meghámozni
A padlizsán kissé bizarr színe arra bíztatna minket, hogy meghámozzuk. Ne tegyük! Ezzel veszítenénk a szervezetre gyakorolt kedvező hatásokból (antioxidáns hatása a héj színanyag-tartalmának köszönhető), valamint azt se felejtsük el, hogy ízletesebb és szebb ételek készíthetők a héjtól nem megfosztott termésekből. A saláták piros-sárga-zöld kavalkádja mellett üde színfolt lehet a lila, már-már fekete héjjal borított törtfehér húsú zöldség.
Padlizsábn receptek a kapcsolt cikkek között: