Ne dobjuk el a kávézaccot, hasznosítsuk kertünkben!

5

Nagymamám és édasanyám is használta a feketekávé üledékét, a zaccot, a kerti rózsák trágyázására. Én valójában sohasem gondoltam erre, pedig ez egy természetes anyag, sűrűsége hasonlít a talajéhoz, tehát miért ne lenne hatékony?

A kávézacc kitűnő szerves trágya! - tanácsok a kávézacc felhasználására

1. A kávézaccot szétszórhatjuk a kertben a növények között, vagy a komposztba keverhetjük mint műtrágyát. Ugyanakkor a cserepes virágok földkeverékébe is tehetünk zaccot. Én műanyag szűrőt használok a kávéfőzőben, ugyanis a fehér filterek (és más, papírból készült filterek), szennyezik a környezetet. A műanyag filterrel a zaccot is könnyebb összegyűjteni. Ha nem használjuk fel azonnal, tároljuk üres kávésdobozban, vagy nagyobb tartályban. Ha a zaccot hűtőszekrénybe helyezzük, vászonzsákocskába csomagolva, akkor felszívja a nedvességet és megakadályozza a penészképződést.

2. Újrahasznosíthatjuk a feketekávé üledékét, ha szétszórjuk a kertben vagy a műtrágyába keverjük, hogy növeljük annak nitrogén tartalmát. A kávézacc tartalmaz foszfort, káliumot, kálciumot, magnéziumot és ként. Ugyanakkor távol tartja a kerti csigákat és táplálja a virágföld hasznos férgeit. Ha a talaj nagyon savanyú, a kávézacc segít a ph érték javításában.

kavezacc_kertben

3. Vízzel is hígíthatjuk, így nagyon jó műtrágya lesz belőle a növényeknek. Tegyünk egy 20 literes tartályba 250 g nedves zaccot, és hagyjuk ázni néhány napig mielőtt használnánk. Ezzel öntözzük a talajt, vagy permetezzük be a növényt.

4. Ha nem szoktunk kávét inni, vagy több zaccra lenne szükségünk a trágya készítéshez, ismerőseinket is megkérhetjük, hogy segítsenek, vagy a munkahelyen külön tartályba gyűjthetjük a kávézaccot.

Megjegyzések:

  • az elhasznált teafű is ugyanolyan hatékony a talajnak és a növényeknek, mint a zacc.
  • a hűtőszekrényben a zacc megakadályozza a penészesedést, mert magába szívja a nedvességet.
értékelés