Takácsatkák az almafán: ezek a jelei

A takácsatkák főképp almafákon élősködnek, csak ritkán támadnak meg más fákat. A közönséges takácsatkák pedig a körte és csonthéjas termésű növényeken élnek. Lássuk, hogy milyen károkat okozhatnak, ha elszaporodnak!

Milyen károkat okoznak a takácsatkák?

  • Levelek: Az alma és a csonthéjas gyümölcsöknél enyhe fertőződéskor a levelek pöttyösek, komoly fertőzés esetén pedig bronzszínűek, és pókhálószerű képződmény borítja őket. A körtelevelek elszáradnak és lehullnak.
  • Gyümölcsök: Ha az atkák száma nagyon elszaporodik a gyümölcsök színben, méretben és minőségben is károsodnak.

 

Hogyan néznek ki a takácsatkák?

  • Peték: A peték átlátszóak és gömb alakúak
  • Éretlen egyedek: Kinézetre hasonlítanak a felnőtt takácsatkákhoz, de hiányoznak róluk a foltok, illetve a felnőttekkel ellentétben csak 6 lábúk van.
  • Felnőtt nőstények: Ovális, télen vörös vagy narancssárga, nyáron pedig sárga vagy zöld színűek, hátukon két fekete pötty található. A felnőtteknek 8 lábuk van.
  • Felnőtt hímek: Kisebbek, mint a nőstények, a hasuk elkeskenyedik.

 

A takácsatkák életciklusa


A vörös vagy narancssárga nőstények a fa kérge alatt vagy a fa lábánál található avarban vészelik át a telet. Kora tavasszal bújnak elő, és a fák fő ágai mentén rakják le a petéiket. A hőmérséklettől függően több generációt hoznak létre, a következő generációjú nőstények szeptemberben jelennek meg.

takcsatka_width

 

Takácsatka: mire figyeljünk?


Figyeljük meg a gyümölcsös fáit, hogy lássuk milyen nagy a takácsatka és a jótékony rovar aktivitás. A heti vagy a kétheti megfigyelés ajánlott, hogy nyomon tudjuk követni a kártevők fejlődését és a fákra gyakorolt hatásukat. A figyelésüket nagyítóval is elvégezhetjük, vagy szakértői segítséget is kérhetünk.

 

Takácsatka elleni védelem


Az egészséges fák jobban ellenállnak a takácsatkák támadásának, mint a beteg fák.

Az almafák jól tűrik a takácsatkák jelenlétét, főleg akkor, amikor a fákon a ragadozó rovarok is jelen vannak. Az almafákkal ellentétben a körtefák rosszul viselik az atkák jelenlétét. Olykor a permetezés megbonthatja a természetes takácsatka életrendet, elpusztítva a ragadozó rovarokat is, ezért csak olyan vegyszereket használjunk, amelyek nem ártalmasak ezekre a jótékony rovarokra nézve.

 

Permetszerek a takácsatkák ellen


Az almafák esetében a kémiai beavatkozás nem ajánlott. Mivel a körte érzékenyebb a takácsatka támadásokra, fontos, hogy a fertőzést időben észrevegyük, és szabályozzuk. Sziromhullás után használjunk Apollót. Ezt a vegyszert pete korszakban használjuk. A Carzol a rozsdásodást okozó atkán kívül minden atkát elpusztít, ugyanakkor a körtelevélbolhák ellen is hatásos. A Kelthanet szezononként csupán egyszer használjuk. A takácsatkák ellen használhatunk Envidor vegyszert is, ami igen hatásos az összes takácsatka ellen, de ezt a vegyszert is szezononként csak egyszer használjuk. A Kanemite bármely fejlődési szakaszban elpusztítja a közönséges atkákat.

A rovarirtószer ellenállás kezelése: Fontos hogy a használt termékeket folyton cserélgessük, a rotációs módszerrel való permetezés során figyeljünk oda, hogy a különböző vegyszerek más-más családból legyenek, így elkerülhetjük, hogy a takácsatkák ellenállást fejlesszenek ki.

értékelés