Cseresznyefa metszése - csak ekkor állhatsz neki a munkának!

4.7

A gyümölcsfákat általában még nyugalmi állapotban, rügyfakadás előtt érdemes metszeni. Ezalól kivételt képez a cseresznye!

Mint minden gyümölcsfánál, a cseresznye esetében is többfajta metszést különböztetünk meg. Az ültetéskori metszés célja, hogy megkönnyítsük a csemete eredését. A koronaalakító metszéssel alakítjuk ki az optimális lombkoronát. A fenntartó metszéssel arra ösztönözzük a fát, hogy ne nőjjön nagyon magasra. A ritkító metszéssel pedig elősegítjük, hogy a fa középső része is elegendő fényhez jusson.

Ültetéskori metszés

Miután elültettük a fát, kiegyensúlyozott viszonyokat kell teremteni a visszametszéssel csökkentett gyökérmennyiség és a föld feletti részek között, hogy megkönnyítsük az eredést. Ezért kell ültetéskor metszeni a cseresznyefát. Az alma- és a körtefánál megismert módon kell elvégezni, azzal a különbséggel, hogy a cseresznyefa vázágainak valamivel laposabban kell állniuk, mint az almáénak. Törekedjünk a törzzsel bezárt körülbelül 60°-os szögre.

 

cseresznyefa-rugyek
Rügyező cseresznyefa

Cseresznye koronaalakító metszése tavasszal

A koronaszerkezet felépítésének első lépéseként válasszunk ki vázágnak három vagy négy erősebb vesszőt, lehetőleg egyenletes távolságra elosztva a törzsön. A többi vesszőt metsszük le vagy kötözzük le. A vázágakat az általános szabályokat követve körülbelül kétharmadukkal kurtítsuk meg úgy, hogy vízszintesen nagyjából egy síkba kerüljön a csúcsuk, és külső rügyben végződjenek. A sudárvesszőt ehhez igazítva vágjuk vissza úgy, hogy 120°-os legyen a fa csúcsát és a vázágak csúcsait összekötő háromszög felső szöge. A következő három-négy évben ismételten metsszük vissza a sudárvesszőt és a vázágak vezérvesszőit, ill. óvatosan ritkítsunk.

Mivel ez egy viszonylag drasztikus beavatkozás, a koronaalakító metszést a fiatal fákon kora tavasszal is el lehet végezni még rügypattanás előtt.

 

Fenntartó metszés

Nagyjából a cseresznyefa ötödik-hatodik évétől kezdjük visszafogni a koronamagasságot, úgy hogy a sudarat a legközelebbi ágemeletig vagy egy középről induló, vízszintesen kiágazó ágig visszavágjuk. Ugyanezen az elven vágjuk vissza a vezérágakat is, valamelyik, a koronából kifelé mutató ágra visszaugorva. A vezérágak mentén nőtt többi vesszőt kötözzük le vízszintesre, ezzel növeljük a terméshozamot és csökkenthetjük a növekedési erélyt.

Cseresznyefa ritkító metszési ideje

Később aztán nagyobb ágakat is kivehetünk a koronából, ill. megritkíthatjuk a zavaró, másokat a növekedésükben hátráltató vesszőket. Ezeket a ritkító metszéseket a cseresznyefákon már rögtön a szüret után elvégezhetjük, július és augusztus között, a fa lombos állapotában. Ebben az időszakban sokkal gyorsabban gyógyulnak a metszési sebek, mint a fa nyugalmi állapotában, mert ilyenkor a fertőzés veszélye is csökken. Ez nagyon fontos, mert a cseresznye hajlamosabb a bakteriális és gomás megbetegedésekre.

 

cseresznyefa-fenntarto-metszese
A cseresznyefa fenntartó metszése

 

A cseresznyefák jellemző tulajdonságai:

  • A cseresznyefa túlnyomórészt a három-négy éves ágrészein hozza a termőrészeit.
  • A famagasságból az ötödik-hatodik évtől kezdve kell visszavenni.
  • A szüret után is vissza lehet metszeni még amikor lomb van a fán.
  • A megtermékenyítéshez általában pollenadó szükséges, ezért legalább két különböző, egymáshoz illő fajtát ültessünk!
gyumolcsfak-metszese

 

Forrás: Gyümölcsfák metszése

értékelés