A gyümölcsfák metszésének 10 legfontosabb szabálya - itt a lista!

5

Az egyik legfontosabb tavaszi munka egy gyümölcsös esetében a metszés. Összegyűjtöttük tíz pontban, melyek a legfontosabbak!

A gyümölcsfametszés tíz legfontosabb szabálya

 

  1. Metszés előtt mindenképpen vizsgáljuk át a fát, mérlegeljük a megjelenése alapján, az egészségi állapotát és az életerejét.
  2. Mielőtt metszeni kezdünk, állapítsuk meg, melyik a korona három-négy vázága. (Koronaformák>>)
  3. A vázágakat úgy irányítsuk, hogy körülbelül 45°-os (legfeljebb kicsit nagyobb) szöget zárjanak be a törzzsel. Szükség esetén fel- vagy lekötözéssel változtassunk az ágak helyzetén.
  4. Az általános szabály szerint az almatermésűek vesszőit egyharmaddal, a csonthéjasokét kétharmaddal vágjuk vissza.
  5. A leggyengébben növekvő vázágon kezdjük a metszést, és figyeljünk, hogy egymással egy vízszintes síkban maradjanak a vázágak csúcsai.
  6. Engedjünk minél több fényt a koronába! Távolítsuk el a függőlegesen fölfelé növő, illetve a lefelé irányuló ágakat.
  7. A sudárral versengő ágakat mindig távolítsuk el.
  8. A vázágakat és a vezérvessző csúcsát összekötő háromszög csúcs felőli szöge mindig 120°-os legyen.
  9. Ha a vázágakat leváltjuk, a fa magasságából is mindig vegyünk vissza.
  10. Nagyobb metszési sebeket mindig kenjük be sebkezelő szerrel!

Almafa metszése>>

Cseresznye metszése>>

Meggyfa metszése>>

Őszibarack metszése>>

Szilvafa metszése>>

 

 

 

 

gyumolcsfametszes

Milyen problémákkal találkozhatunk metszés során?


  • Ha a rendszeres metszés ellenére erőteljesen növekszik, és nem terem a gyümölcsfánk, akkor két évig szüneteltessük a metszést, és csak a fontosabb ritkításokat végezzük el.
  • Ha a cseresznye- vagy a körtefa minden évben gazdagon virágzik, mégsem hoz gyümölcsöt, akkor lehet, hogy nincs a környéken alkalmas pollenadó fa.
  • Ha tavasszal nyúlrágást vagy fagy okozta repedést észlelünk a gyümölcsfán, akkor azonnal kezeljük a sérült részt sebkezelő szerrel.
  • Ha létrára is szükség van a fa gondozásához, akkor mindig ügyeljük rá, hogy stabilan álljanak a talajon a lábai, és hogy ne túl meredeken, de ne is túl lankásan támasszuk a fához.
  • A cseresznyét júliusban/ augusztusban metsszük, ill. szüreteljük. Ne kísérletezzünk a legtávolabbi gyümölcsök elérésével! A cseresznye ága mindenféle figyelmeztető jel nélkül hirtelen törik, ezért végződik sajnos sok szüret a kórházban. (Így kell metszeni a cseresznyefát >>)
  • A 12 cm-nél nagyobb átmérőjű ágak helyén keletkezett nagy felületű sebeket mindig zárjuk le sebkezelő szerrel. A kör külső széle felől befelé haladva hordjuk fel a sebkezelőt úgy, hogy a seb közepét hagyjuk szabadon. Itt kifolyhat a felesleges nedv, és nem szaporodnak fel a baktériumok, mint a teljesen zárt sebkezelőréteg alatt.
  • Ha növényvédő szerrel dolgozunk, akkor mindig használjunk szem- és kézvédőt, és feltétlenül tartsuk be az adagolásra vonatkozó előírásokat!

 

 

 


gyumolcsfak-metszese
Forrás: Gyümölcsfák metszése

értékelés