-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
Asszisztens
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kószapocok (Arvicola terrestris) a pocokfélék családjába tartozik. Eredetileg a vizes, mocsaras élőhelyek környékén élt és nád, káka és sásfélék gyökereivel táplálkozott. Valószínűleg ezért hívták korábban vízipocoknak. Mára viszont „elkószált” a vizes élőhely közelében lévő mezőgazdasági területekre, ahol főleg a gyümölcsösökben okoz hatalmas kárt a fák gyökereinek megrágásával, megcsonkításával. Így mára már inkább kószapocokként ismert ez a rágcsáló.
A kószapocok ismérvei
Nagysága 20-25 cm, farka viszonylag hosszú, vaskos, bundája barnás-fekete, vörhenyes, hasa mindig világosabb. 2 hónapos korára éri el az ivarérettséget és átlagosan 5 nemzedéke van egy évben. Családi kötelékben él az utódokkal, melyek száma 3-5.
Járatait a föld felszínétől 5-15 cm mélyen készíti. A járatkészítés során fölöslegessé váló földet kis kupacokként, a fő járathoz képest egyik-másik oldalra ún. vakjáratok végén kitúrja. Ezek a kupacok a vakondéra emlékeztetnek, de általában kisebbek, többnyire szabálytalan alakúak és változó méretűek, továbbá gyakran találni benne gyökérmaradványokat. Az otthonterülete a földkupacok alapján jól körülhatárolható. A családok nem használják egymás járatait. Egész éven át aktív, nem alszik téli álmot. Kora tavasztól késő őszig csapdázható. Főleg ott okoz nagyobb kárt, ahol nincs bolygatva a talaj.
Kószapocok a kertben |
A kószapocok ellen a legegyszerűbb és leghatékonyabb védekezés a csapdázás
Erre a célra a TopCat pocokcsapda a legalkalmasabb. A csapdát a járatba kell helyezni. Miután az arra közlekedő pocok hozzáér az elsütő billentyűhöz, a csapda lezár és a pillanat töredéke alatt végez vele. A járat mindig a földkupacok között húzódik, a kupacokhoz vezető járatokat nem használja. A fő útvonalat a TopCat keresőpálca használatával könnyedén megtaláljuk. A csapda behelyezéséhez célszerű a TopCat csapdabeásót alkalmazni. A csapdát úgy kell lerakni, hogy mellette ne juthasson be fény a járatba (földdel kell betömni a beásott csapda környékét), mert ez riasztólag hat az állatra. A csapda kihelyezését követően akár fél órán belül kifoghatjuk az első egyedet a családból.
Kószapocok elleni csapda |
A csapdában elpusztult kártevő eltávolítása után mindaddig rakjuk vissza a csapdát ugyanabba a járatba, ameddig az pockot fog. Érdemes felírni, hogy adott lyukból hány állatot fogtunk már ki. Miután kifogtuk a 2 felnőttet és a 3-5 utódot, már nem számíthatunk több lakóra abból a járatrendszerből. Egyik család kifogását követően csupán tisztavízzel kell leöblíteni a csapdát, így nem fogják megérezni a másik család jellegzetes szagát, és máris folytathatjuk a csapdázást.
Ujváriné Fekete Emese – környezetgazdálkodási agrármérnök