Az érzékeny szégyenlősvirág
Ez a gyönyörű, lángvörös, csőszerű virágfürtökből álló növény egyenesen a fülledt, trópusi Délkelet-Ázsiá-ból került hazánkba. Tartása nagyon sok figyelmet igényel, de szépségével kárpótol a gondoskodásért.

Botanikai neve Aeschynanthus speciosus.

Tulajdonképp fán lakó, vagyis epifiton növényfaj, épp, mint a bromélia.Tartása nagyon sok figyelmet igényel. Ezért jobb, ha azonnal átültetjük, amint hozzánk került. Mohával bélelt, fa alapanyagú edényben, vagy kosárkában célszerű - de cserépben is lehet nevelni - speciális (tőzeg, szemcsés homok és bükklombföld) földkeverékbe ültetni, földlabdástól. Beültetés után a faedényt állítsuk bele egy vízzel teli vödörbe, de csak annyi víz legyen benne, ami épp a fakosár egyharmadáig ér. Így a moha és a föld jól megszívja magát nedvességgel. Miután kiemeltük a faedényt a szégyenlős virágunkkal, bátran hagyjuk kicsöpögni a fölös vizet. Olyan helyre tegyük, ahol sok fény éri, de azért védve van a közvetlen sugaraktól.Havonta egyszer kapjon tápoldatos öntözést. Ahogy párás hazájában, jó, ha új otthonában is megkapják a levelei a nedvességet, ezért naponta permetezzük vízzel.

A szégyenlősvirág

 

 

A szégyenlősvirág gondozása

Nemcsak a gondozására, de a helyváltoztatásra is kényes, ezért tavasztól nyár végéig tartó virágzási időszakában ne mozdítsuk el megszokott helyéről. Nem szereti a hideget sem, 20 fok alá ne menjen a szoba hőmérséklete, ahol tartjuk. Ha virágunk nevére rácáolva nem túl szégyenlős és sok új hajtást hoz, akkor érdemes tovább szaporítani. Vágjunk le pár darab tíz centiméteres hajtást, és ültessük nyirkos tőzeg-homok keverékbe, kb. 3 cm mélyen. Célszerű a pára megtartása miatt a hajtásokkal teli szaporítóládát átlátszó fóliával letakarni és meleg, 25 fok körüli helyre tenni. 1-2 hónap elteltével szépen megerednek, így átültethetjük őket végleges helyükre.

értékelés