Neveljünk dézsában eukaliptuszt!

Neveljünk dézsában eukaliptuszt!
Eukaliptuszt a teraszra? Az ausztráliai koalák kedvenc csemegéjének számító eukaliptusz egyik változatát mi is nevelhetjük otthonunkban. Ha jól érzi magát, gyorsan kinövi a lakást.

A pénzlevelű eukaliptusz (Eucalyptus perriniana) Ausztráliából származik, ahol viszonylag gyorsan hatalmas fává nő - a koalamackók örömére.

A több mint 500 eukaliptuszfajra általánosan jellemező, hogy mindannyian örökzöldek illetve, hogy a szöveteiben felhalmozódó illóolajtól kellemes illatot árasztanak. Állítólag, ha a fa körül gyenge szellő fújdogál, a környéket eukaliptusz illat lengi körül. A pénzlevelű eukaliptusz érdekessége, hogy levelei a fa korosodásával alakot váltanak. A különösen látványos fiatalkori kerek levelek teljesen körülölelik a szárat, majd idős korra hosszúkás, fűzfalevél-alakú, kékes levelekké módosulnak.

 

eukaliptusz

Mi is nevelhetjük dézsába!

Hazánkban dézsás növényként nevelhető. Mérete ugyan nem éri el ausztrál testvéreinek tízméteres magasságát, de gyakran így is megközelítheti a három méteres magasságot. Előnyben részesíti a napfényes, meleg teraszt, vagy a déli fekvésű, védett kerteket, ahol meg lehet próbálkozni az idősebb példányok átteleltetésével is. Fiatalkorú, dézsában növő eukaliptuszt télen érdemes fagymentes helyre állítani, és mérsékelt öntözés mellett átteleltetni. Ha úgy találjuk, hogy növényünk túl gyorsan kinövi a szobát, tavasszal a hajtáscsúcsok visszakurtíthatók.

 

Talajigény: talajban nem válogatós, de tápanyagban gazdag, középkötött talajban jobban fejlődik.

Vízigény: nyáron gyakran tápoldatozzuk és rendszeresen, lehetőleg felfogott esővízzel öntözzük, azonban a pangó víz kialakulásától óvakodjunk.Szaporítás: tavasszal, magvetéssel szaporítható, de érdemes megjegyeznünk, hogy két-három hetes hideg periódus szükséges a magok csírázásához.

Kártevők: eredeti élőhelyén levéltetvek károsítják.

 

 

értékelés