-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Légbujtással megfiatalíthatók azok a szobanövények (könnyezőpálma, szobafikusz, filodendron, dracéna, mirtusz) amelyek vastag szárat nevelnek és egyszerű levél- vagy hajtásdugványról nem sok sikerrel gyökereztethetők.
Légbujtásos szaporításkor egy sebet ejtünk a szár felső 1/3-ában, majd magas páratartalom mellett, gyökérnövekedésre ösztönözzük a növényt. Lakalkalmasabb időpont erre a késő tavaszi vagy kora nyári periódus.
Légbujtás lépésről-lépésre:
1. Válasszunk egy 1 cm-nél vastagabb, de 3 cm-nél vékonyabb hajtást.2. A növény szárán a csúcstól nem távolabb, mint 60 cm-re, gyűrű alakban ejtsünk két vágást kb. 1 cm szélességben. Figyeljünk arra, hogy csak a külső háncsréteget messük át, a fás réteget lehetőleg ne sértsük. A kés tompább felének segítségével távolítsuk el a háncsréteget.
3. Erősítsünk egy átlátszó nylonzacskót a vágási felület alá.
4. A vágási felületet szórjuk be gyökereztető hormonporral (ahol növényvédő szer kapható, ott beszerezhetők a hormonporok is), majd egy maréknyi nedves tőzeggel vagy mohával borítsuk be a sebet. Fontos, hogy elég nedves legyen a töltőanyag, hiszen ez fogja megtartani gyökeresedéshez szükséges magas páratartalmat.
5. A fóliával takarjuk be a kupacot, majd felül is kössük össze, nehogy elmozduljon a vágási felületről.
6. Legyünk türelemmel: egyes növényfajoknál előfordulhat, hogy csak hónapokkal később jelennek meg a gyökerek a fóliazsákban. Amikor a gyökérkezdemények már kezdik behálózni a tőzeget, a kötés alatt vágjuk el a szárat.7. Bontsuk ki a fóliát és óvatosan szabadítsuk ki a gyökereket, majd ültessük el új növényünket tőzeges, jó vízáteresztésű földbe. Az első időkben különös figyelemmel kísérjük növényünket, ne hagyjuk, hogy földje kiszáradjon, óvjuk a tűző naptól és a huzattól.
A régi növénytől sem kell rögtön megválnunk, jobb esetben az is új hajtásokat fog nevelni.
Légbujtással szaporítható növények:
Szobafikusz - Ficus elastica
Lantlevelű fikusz - Ficus lyrata
Könnyezőpálma - Monstera deliciosa
Filodendron fajok - Philodendron sp.
Licsi - Litchi chinensis