-
Értékesítő
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Szállodai recepciós állás
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Szobanövényeinket és kerti növényeinket, sőt gyümölcsfáinkat is leggyakrabban a pajzstetű károsítja.
Nevét a hátán levő kemény pajzsról kapta. Ez a pajzs védi a rovarokat, ezért nehezebb az ellenük való védekezés. A pajzstetvek viszonylag nagy testűek, az alakjuk szembetűnően domború. Folyamatos szívogatással a növények növekedését, fejlődését és táplálkozását károsítják. A kiszívott rész ugyanis elkezd gyengülni, végül teljesen elpusztul. A már pajzstetvek által fertőzött növénypéldányokkal terjeszkednek tovább.
A pajzstetvek által megtámadott növények tünetei
A megtámadott növényen először szórványosan jelennek meg, majd egyre gyarapodó számban és végül teljesen ellepik, valósággal beborítják a növényt ezek a kis kártevők. A gyümölcsfákon, cserjéken, de leginkább az akácon gyakoriak. Ha tömegesen elszaporodnak, hogy komoly károkat okoznak.
A pajzstetvek elleni védekezés
A pajzstetvek elleni védekezés alapja a téli tisztogatás. A már megfertőzött részeket le kell hántani, illetve ezeknek a pajzsait az alattuk levő tojásokkal együtt le kell súrolni, le kell dörzsölni. Ez fellazítja az élő pajzstetvekből álló réteget, így könnyebb és hatékonyabb a permetlé behatolása.
Sokszor olyan mértékben elszaporodtak a pajzstetvek, hogy képtelenség jól letakarítani őket, így csak a csonkolásszerű visszavágás segíthet. A vegyszeres kezelésnél használjunk téli hígítású mészkénlevet. Jó vastagon mossuk le a növényt, hogy a rejtett zugokba is behatoljon a mészkénlé. Pár nap múlva ismételjük meg a kezelést. A kezelés hatásosabb, ha közelebb van a rügyfakadáshoz, ugyanis a tél elmúltával a pajzstetvek érzékenyebbel lesznek a növényvédő szerekkel szemben.
Tenyészidőszakban a mozgó lárvák ellen pajzstetvek elleni szerekkel védekezhetünk. A permetezést 10-14 naponként 2-3-szor ismételjük meg. A fenyőféléket csak tenyészidőszakban permetezzük, és a tapadás javítására a permetlébe minden esetben keverjünk nedvesítőszert.