-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Egy régi legenda szerint, amikor Éva elhagyta az Édenkertet, a kálák azokon a helyeken nyíltak, ahová sajnálkozó könnyei potyogtak. Zantedeschia egy nagyon elegáns és finom virág, mely a legismertebb lakberendezők és dizájnerek portfóliójában megtalálható.
A kála gondozása
A kálának szüksége van legalább 2 hónapnyi pihenési időszakra a kivirágzásához. Tanácsos, hogy ez a periódus július-agusztus legyen, hiszen így az év nagy részében virágzik. A pihenés mélyebb, ha a levelek elszáradnak és leesnek. Az első virágok csak 3 hónappal a pihenés megszakítása után jelennek meg. A pihentetést nyáron kell elvégezni, az öntözés ritkításával, majd teljes megszüntetésével. Ha télen végezzük el, akkor csökkenteni kell a hőmérsékletet 8-10 °C-ra, és az öntözéseket szintén a minimálisra redukálni.
A kála melegigénye a fajtájától függ. A Zantedeschia aethiopica például jól tűri a hidegebb helyeket (12-15 °C), ezzel szemben a többi fajtának szüksége van a melegre (20-22 °C). A nyár ideje alatt a kálának árnyékra és sok öntözésre van szüksége. Jobban kedveli az agyagos, homokos, humuszban gazdag talajt.
A kála szaporitása
A Zantedeschia-t a gyökér szétválasztásával lehet szaporítani, a pihentetés végeztével. A többi faj egyszerűen magokkal szaporodik.
Zantedeschia gondozása: Rendszeresen kell öntözni a vegetáció időszakának az elején és a végén. A virágok megjelenése után a cserépben lévő földre kell önteni a vizet. Nem előnyös, ha magát a virágot és a leveleket is öntözzük, mivel foltok jelenhetnek meg rajta.
A megtermékenyítés kéthónaponta esedékes a vegetáció és a virágzás idején. Az árnyékolás elengedhetetlen tavasszal és nyáron. A leveleket akkor kell ritkítani, ha már nagyon dúsak. Ilyenkor a levelek felét el lehet távolítani. A cserepet szükség esetén ki kell nagyobbra cserélni.
A kála betegségei és kártevői
1. A gyökerek elderesedése (Thielaviopsis basicola): A földben megtámadja a gyengébb növények gyökereit. Ha a földet folyamatosan porhanyítjuk, a támadás veszélye nem áll fenn. A betegségre jellemző, hogy a levelek, főleg az öregebbek, elfonnyadnak, könnyen téphetővé válnak és a virág növekedése leáll.
2. A szürke rothadás (Botrys cinerea): A kocsány, később a virágok és a levelek rothadásával jelenik meg. A bimbók nem nyílnak ki, hanem elszáradnak. Általában a betegség télen terjed könnyen.
3. Elfonnyadás (Fusarium oxysporum): Ez a megbetegedés a tavasz beköszöntével jelenik meg. A fiatal levelek és rügyek megsárgulnak.
4. Takácsatka (Tetranychus urticae): Károsítja a levél alsó epidermáját és eldeformálja. A támadás erősségétől függően a növények megállnak a fejlődésben, vagy teljesen elszáradnak.
5. Levéltetű (Myzus perdicae): Szívják a leveleket és a virágrügyeket.
Kála fajták
Zantedeschia aethiopica: Rövid és kemény a gyöktörzse, amelyből indulnak a nagy, csillogó világoszöld szinű különleges szépségű levelek. A szára szintén kemény és 50-100 cm magasra nő. A szár hegyén található a csavart, hengeres fehér virágzat. Egyedi eleganciával rendelkező levélbokrokat és virágokat formál.
Zantedeschia albomaculata: Gumóval rendelkezik. Hegyes, lándzsa-alakú levelén körkörösen fehér foltok találhatóak. A virágzata valamivel kisebb, fehér, a tövénél zöld szinezéssel.
Zantedeschia elliottiana: Gumóval rendelkezik, ovális levelekkel és sárga, rózsaszin vagy lila virággal.
Zantedeschia rehmanii: Gumóval rendelkezik, lándzsa-alakú levekkel, rózsaszin vagy lila virággal.