-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
-
Takarító
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Néhány szót a gyíkokról!
Hazánkban a következő fajok élnek:
- zöld gyík (Lacerta viridis)
- fürge gyík (Lacerta agilis)
- elevenszülő gyík (Zootoca vivepara)
- fali gyík (Podarcis muralis)
- homoki gyík (Podarcis taurica)
- pannongyík (Ablepharus kitaibelii fitzingeri)
- lábatlan gyík (Anguis fragilis)
Eszmei értékük 10.000 Ft.
Lábatlan gyík (Anguis fragilis) |
Másfelől a gyíkot azért sem érdemes kiirtani a kertünkből, mert rovarokkal, meztelen csigákkal táplálkozik, ezért kifejezetten hasznos.
A gyík változó testhőmérsékletű, és szeret a napfényes köveken sütkérezni, de az idei kétnapos kánikulában érdekes volt megfigyelni, hogy inkább a levelek árnyékában napozott, az is elég volt neki.
A másik izgalmas dolog a gyíkokkal kapcsolatban, hogy újranövesztik az elveszett farkukat.
Zöld gyík (Lacerta viridis) |
A közelmúltban elhunyt Varga Katalin egyik aranyos meséje a Gőgös Gúnár Gedeonból arról szól, hogy Gyuri kakas az udvaron lát egy, a napon sütkérező állatot. Azt hiszi, hogy béka, aki farkat lopott magának. Amikor pedig könnyedén lecsippenti a farkat, akkor látja, hogy tényleg béka. Néhány nap múlva újra látja a gyíkot, amelynek addigra kinő a farka, megint lecsípi, és a gyík néhány nap múlva megint visszanöveszti a farkát. Szerencsére Gyuri kakas édesapja elmagyarázza neki, hogy ez egy gyík, amelyik képes a farkát újranöveszteni. Attól kezdve Gyuri kakas nem bántotta a gyíkot.
Ebből a meséből annyi igaz, hogy a gyík képes az öncsonkításra, azaz az autotómiára; ezzel a módszerrel védekezik a ragadozók ellen. Ha megtámadják, ledobja a farkát, amely még egy ideig rángatózik a földön, magára vonva ezzel a ragadozó figyelmét. Ezalatt a gyík elmenekülhet. Az állat 45-60 nap alatt regenerálódik, de ez a farok már nem ugyanolyan, mint a korábbi: vékonyabb, nem csontos, hanem porcos, és ezt többé nem tudja ledobni.
Fürge gyík (Lacerta agilis) |
A gyíkokat tehát nem elkergetni vagy irtani kell, hanem a legjobb, ha direkt a kertünkbe csalogatjuk őket. Ez több módon is lehetséges: kertünk napsütötte részét beültetjük fűszernövényekkel, a kerítésen réseket hagyunk vagy befuttatjuk kúszónövényekkel.
Forrás: kapanyel.blog.hu