Az 5+1 legszebb tavasz elején virágzó fa és cserje

5

A kertben, akár a kapu vagy a ház közelében, illetve sövénynek több olyan cserjét és fát ültethetünk, amelyek a mi klímánkban korán virágoznak és így hamar díszítik kertünket. Mutatjuk a legszebbeket!

A téli fény- és színszegény időszak után minél előbb valami színesre és illatosra vágyunk a környezetünkben. A díszítő ágyásokban felélednek és egyre pompásabbak lesznek az árvácskák és a százszorszépek. A kertben, akár a kapu vagy a ház közelében, illetve sövénynek több olyan cserjét és fát ültethetünk, amelyek a mi klímánkban korán virágoznak és így hamar díszítik kertünket.

 

Magnolia - liliomfa

A liliomfák közül leggyakrabban a lassan fejlődő, sok virágot nevelő M. soulangiana-t ültetjük. A virágok a lombfakadás előtt nyílnak rajta, nagyok, akár 15 cm nagyságot is elérhetik. A kora tavaszi melegedő időjárásban a virágbimbók hamar nagyobbodni kezdenek, de aggódnunk nem kell, a virágok a nyílásukig az enyhébb fagyokat átvészelik. Leggazdagabban a rózsaszín és világos színű fajták virágoznak, a sötét virágszínűek általában érzékenyebbek a környezeti adottságokra. A M. soulangiana 4-5 m magas fává fejlődhet pár évtized alatt.

tavaszi_diszfa_magnolia_liliomfa

Chaenomeles sp. - japánbirs

A japánbirseket néhány éve újra felfedezték a nemesítők. Az átlagosan 2-3 m magasra növekedő egyedek mellett így ma már kifejezetten törpe növekedésű, és telt virágú fajtákat is találunk a kertészetekben. Lombfakadás előtt, napos helyen gazdagon virágzik többségük. A virágok színe vörös, piros, bordó, narancs-, barack-, rózsaszín és fehér lehet. Őszre sárga színű, illatos terméseket fejlesztenek a bokrok, amiket a tövisek miatt óvatosan kell leszedni az ágakról. Birsalmához hasonlóan fel lehet dolgozni a terméseket, de húsuk keményebb, ízük jóval fanyarabb a birsénál.

tavaszi_diszcserje_japanbirs

 

Forsythia sp. - aranyfa

A tévesen aranyvesszőnek nevezett cserjék az 1 m magasságtól egészen a 2-3 m magasságig növekedhetnek. A sárga különböző árnyalataiban virágoznak lombfakadás előtt. A négyszirmú virágok nagysága, a szárakon való sűrűsége és a virágok nyitottsága teljes nyílásban fajtafüggő. Virágzás után érdemes alaposan visszavágni őket, így elkerülhető elvénülésük, ami kisebb mértékű virágzással jár.

tavaszi_diszcserje_aranyfa

 

Prunus cerasifera - mirabolánszilva

A mirabolánszilvát alanyként is ültetik, de kivadulhat, illetve sötét(bordó) levélszínű fajtáit vérszilva néven árusítják. Kisebb méretű fává fejlődik, és bőségesen virágzik rózsaszín vagy fehér színekben. Fája közepesen mély árnyékot ad. Termései ehetők, de nagy mennyiségben hasmenést okozhatnak.

tavaszi_diszfa_verszilva

 

Salix sp. - csüngő barkafa

A füzek közül a nagyobb barkájú fajok között több csüngő ágrendszerű, oltott növényt is árusítanak. Általában alacsony termetűek. A nagyobb méretű rokonaikhoz képest kevesebb gyökeret fejlesztenek és ezek sekélyebben helyezkednek el a talajfelszín alatt, ezért vízigényesek és a párát is szeretik. Virágzás után érdemes a virágzó, egyéves ágakat 7-10 cm hosszúra visszavágni úgy, hogy az utolsó rügy felfelé álljon. Így nem öregszik el a növény, és a következő évben újra vízesésszerű hajtásrendszert fejleszt.

 

Gyümölcsfák

A haszonnövényeink között a kajszibarack és a mandula korán, márciustól április elejéig virágzik. A mandula sok fehér, míg a kajszi többnyire világos rózsaszín virágot nevel. Lombfakadás előtt virágoznak, egy-egy kifejlett fa megkapó látványt nyújt és ráadásul illatos virágaikkal kiváló méhlegelők.

tavasz_almafa

értékelés