-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Kőműves
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Útmutató a bonszajok átültetéséhez
Épp ellenkezőleg a bonszajok átültetése egy komoly szertartás, és a fácska jövője a megfelelő átültetési munkáktól is függ. Általában elmondható, hogy a bonszajt csak végszükség esetén szabad átültetni, nehogy felesleges stresszt okozzunk neki.
Az átültetést néhány kivételtől eltekintve mindig tavasszal végezzük, és fontos, hogy a gyökereket ne sértsük meg. Akkor ültessük át a növényt, ha az ültetőközeg vízfelszívó képességében zavart észlelünk, amely jelzi, hogy az ültetőközeg túlságosan tömör, kimerült.
A következő esetekben ültessük át a bonszajt:
- az ültetőközeg túl hamar felszívja a vizet, mert a bonszaj gyökerei teljesen benőtték a tálat;
- a növény lehullatja a leveleit, virágait;
- valamilyen kártevő támadta meg a növényt, vagy általános gyengeség jeleit fedezzük fel rajta.
A bonsai tál alkalmazkodjon a növény igényeihez, ne legyen élősködőkkel fertőzött, és gondoskodjunk megfelelő vízelvezetésről. (Íme a bonszajok leggyakoribb kártevői >>)
A bonszaj tál tartsa meg a gyökereket, és illeszkedjen a bonszaj stílusához, méretéhez, színéhez és alakjához. Általában 1-2 cm-rel nagyobb tálba ültessük át a növényt, és az új tálat még az átültetés megkezdése előtt készítsük elő.
Rögzítsük a bonszajt |
A tál aljába fúrt vízelvezető lyukakat takarjuk le egy műanyag hálóval, és kössünk hozzá alumíniumhuzalt, ezzel rögzíthetjük a növényt a tálhoz. A tál aljába először jó vízelvezető képességű ültetőközeget tegyünk, majd a növény igényeinek megfelelő ültetőközeget, és ebbe állíthatjuk bele a bonsai földlabdáját.
A bonszaj tálnak nagyon fontos szerepe van a bonszajtartásban. Azért, hogy a tál fala megfelelően porózus legyen, olyat válasszunk, amelynek a belseje nem mázas. |
Bonsai tál |
Óvatosan tisztítsuk meg a földlabdát egészen a törzs tövéig, ilyenkor láthatjuk, hogy meg kell-e metszeni a bonszajt. Egy bambuszrudacskával nagyon óvatosan tisztítsuk meg a gyökereket, hogy lássuk, hogy a főgyökér (amely a törzs föld alatti folytatása) mekkorára nőtt meg. Érdemes egyszerre mindig csak egy kis darabot levágni a gyökérből, nehogy véletlenül egyszerre túl nagy darabot metsszünk le, mert az súlyosan károsíthatná a bonszajt.
Végül tegyük a bonszajt a helyére. Az elhelyezéskor vegyük figyelembe a növény mutatósabbik oldalát, honnan látszik jobban a törzs alakja, a lomb szerkezete. Ha helyesen ültettük el a bonszajt, akkor úgy tűnik, mintha üdvözölné a szemlélőt.
Óvatosan végezzük az átültetés munkálatait |
Ilyen egyszerű az átültetés
A következő képeken részletesen bemutatjuk az egyik legkényesebb ápolási műveletet, az átültetést.
Az átültetés szükségszerű, amennyiben a túl sok öntözéstől kimerült az ültetőközeg, a gyökerek teljesen benőtték a bonszaj tálat, az ültetőközeg annyira összetömörödött, hogy már nem vezeti el a pangó vizet, vagy megváltozott az ültetőközeg pH-értéke. |
- Miután kiválasztottuk az új tálat, és megfelelően előkészítettük, vegyük ki a bonszajt a régi tálból (1). Ezt a műveletet nagyon óvatosan végezzük, nehogy megsérüljön a növény.
- Egy fapálcikával óvatosan tisztítsuk meg a gyökereket a földdarabkáktól (2a-b).
- A művelet végén a gyökerek mérete jóval kisebbnek tűnik (3).
- Az új tál aljára terítsünk valamilyen jó vízáteresztő réteget, (pl. kavicsot, agyaggranulátumot), majd egy réteg ültetőközeget.
- Ennél a műveletnél figyeljünk oda, hogy az alumíniumhuzal végét kivegyük a tálból, mert ezzel fogjuk rögzíteni a növényt (4).
- Helyezzük el a bonszajt a tálban, óvatosan rendezzük el a gyökereket (5), és rögzítsük az alumíniumhuzallal (6).
- Utolsó lépésként takarjuk be az ültetőközeget mohával (7), ezzel még jobban hasonlít a bonsai a természetben is előforduló növényekre.
Forrás: A bonszaj
Tekintse meg a könyvet webáruházunkban >>