-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az istenfa (Artemisia abrotanum) - rövid áttekintés
A növény az Artemisia családba tartozik az üröm mellett, amit felhasználnak az abszint gyártásához. Az istenfának egy kámforszerű illata van, amit hajdanán légfrissítőnek használták. A növény egy bokros kis cserjét formáz, amely közkedvelt a kertészek körében. A zöldes-szürkés levelek kicsik, keskenyek és pihések. Kis virágai sárgák. Könnyen lehet szaporítani dugványozással vagy a gyökereiről.
Az istenfa gyógyhatása
Az istenfa antiszeptikus, fertőtlenítő hatású és elpusztítja a bélférgeket. Használták máj-, lép- és gyomorproblémák kezelésére. Egy 17. századi növénygyűjtő, Culpeper, szerint az istenfa jótékonyan befolyásolja a menstruációt. Manapság is használják még a gyógyászatban, kivéve Németországban, ahol külsőleg a sebek borogatására szolgál, időnként pedig a fagykárokat szenvedett bőrfelület kezelésére is szokták használni. Hatóanyagai hasznosnak bizonyultak az epehólyag és epe kezelésében, továbbá segíti az emésztést, és a májfunkciókat is javítja.
Az istenfa leveleit más növényekkel keverve illatos fürdőt készíthetünk, amely az aluszékonyság hatásos ellenszere is lehet. A levelekből infúziót is készíthetünk, amely a bőrre kenve nagyszerű rovarriasztóként is működhet. Hajöblítőként pedig a korpásodást is megakadályozza.
Az istenfa történelmi háttere
A rómaiak meggyőződése szerint az istenfa védi a férfiakat az impotenciától. Olyan vidékeken mint Spanyolország és Olaszország a fiatal férfiak friss, citrom illatú istenfa levelekkel dörzsölték arcukat, hogy serkentsék a szakállnövekedést. Főleg vidéken azt tartották az istenfáról, hogy a férfiasságot jótékonyan befolyásolja. Még szerelmi bájitalokat is készítettek belőle. A szexuális vággyal is kapcsolatba hozták, oly módon, hogy a görögök és a rómaiak a matrac alá helyezték be az istenfát, azt remélve, hogy majd ettől fokozzák a szexuális vágyat. A hölgyeknek szánt virágcsokrokba is becsempésztek egy-egy kis üvegcsét, amelyben istenfa-kivonat volt. Főként a középkorban használták.
Egyéb érdekesség az istenfáról
Sárga színű festék vonható ki az istenfából, amelyet főleg gyapjúfestéshez lehet felhasználni. A szárított istenfa-leveleket használhatjuk a ruhásszekrényünkben is molyirtóként. Füstölőként használva az istenfa megvéd minket mindennemű problémától, és füstje a kígyókat is távol tartja (Culpeper 1653).
A levelekből nyerhető illóolaj erőteljes illata felelős azért, hogy a molyokat és rovarokat távol tudja tartani. Az istenfa egyik francia eredetű elnevezése is erre a molyirtó tulajdonságra utal.
A bírák istenfa-virágokat vittek magukat, azzal a céllal, hogy védekezzenek az elítéltek fertőző kórjaival szemben. A templomba járók is szívesen vitték magukkal az istenfát, hogy az segítsen ébren tartani őket a hosszú ceremónia alatt. Az átható illatú levelek és virágok gyógyteák készítéséhez is használatosak. Az istenfa fiatal hajtásait az omlós sütemények és pudingok ízesítésére is használták. Főként Olaszországban használják fűszernövényként.