-
Értékesítő
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Szállodai recepciós állás
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A hortenziát a rózsához hasonlóan kell metszeni, hogy az évek során ne öregedjen el. Nem mindegy viszont, hogy melyik hortenzia faj nő kertünkben, metszésük eltérő lehet.
Hortenzia metszési ideje
Úgy szép a hortenzia, ha minden tavasszal visszametszük. Ahogy a többi díszcserjére, így rá is igaz, hogy bizonyos kor és méret elérése után növekedésük megáll, az idős szárrészek fokozatosan elhalnak és szerepüket több, a tőről hajtó sarj veszi át. Idővel ezek is elvénülnek és ez a megújulás újra és újra ismétlődik. A metszéssel ezt az önifjulási folyamatos segítjük elő. és ezzel érhetjük el, hogy évről-évre dúsan virágozzanak cserjéink.
Kerti hortenzia metszése (Hydrangea macrophylla) tavasszal: mire kell figyelni?
A kerti hortenzia a következő éves virágrügyei már késő ősszel fejlődésnek indulnak. Ha tavasszal túl mélyen metszünk és túl sok virágos rügyet távolítunk el, akkor nem fog virágozni a növényünk vagy csak mérsékelten.
Rózsák metszése tavasszal: ha ezekre figyelsz, rengeteg virágot hoz
A fásodó hajtásaik mindegyikének 1/3 részét kurtítsuk meg. A visszavágást egészséges rügypárig tegyük meg. Ezzel elérjük, hogy tovább bokrosodjon és 3-4 erőteljes hajtást fejlesszen, majd a nyár folyamán mindegyik új hajtás végén virágot hozzon. Metszéskor arra figyeljünk, hogy a rügyek fölött közvetlen kell lemetszeni a hajtásrészeket, ugyanis az ott maradó csonk fertőzési forrássá válhat.
Tél végén-kora tavasszal távolítsuk el az elnyílt virágokat az első-második rügypár felett
Jó ha tudjuk:
- a kerti hortenzia humuszban gazdag, jó vízellátású, párás mikroklímát kíván
- a legtöbb faj erősen mészérzékeny vagy mészkerülő
- félárnyékos-érnyékos fekvésbe ültessük
- hideg teleken visszafagyhat, ezért télire védelmet igényel, tövét takarjuk lombbal
- erősen savanyú talajon rózsaszín virágai kékszer szineződnek
Cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens) metszése
A cserjés hortenzia edzetebb faj, mint az előző, kerti testvére, jobban bírja a meszes talajt és a szárazságot is, de az nem jelenti azt, hogy ne kellene törekednünk a közel semleges ph-jú talajra és hogy hanyagolhatjuk a rendszeres kis adagú vízutánpótlást. 'Grandiflora' és 'Annabella' fajtái egyre elterjedtebbek hazánkban is. Kifejlett korában méretük akár a 2,5 méteres nagyságot is elérheti. Nyáron az egész bokrot beborítják a fehér színű, ernyő alakú virágok, melyek idővel bezöldülnek, majd télen barnás árnyalatban díszítik a bokrot.
A virágok az azéves hajtások vesszőinek végén nyílnak, így metszése ennek a fajnak is kora tavasszal esedékes. Vágjuk ki a elfagyott, beteg, száraz gallyakat és erőteljesen messük vissza, ha kordában akarjuk tartani a méretét. Egyes elöregedett hajtását tőből is kivehetjük, ez újabb tőhajtások nevelésére ösztönzi a növényt,
Hasonlóan járjunk el a bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) fajnál is.