
A madárberkenye gyors növésű, szép fehér virágával, narancssárga termésével, zöldről rézvörösre váltó őszi lombszínével díszíti a kertünket és táplálja madárvendégeinket. Legmagasabb kora 120 év.
A madárberkenye a dombvidékektől a havasokig megtalálható, egész Európában elterjedt, a nyirkos, savanyú erdőket kedveli, vadon a bükkösök és fenyveserdők övében él, de városokban díszfaként is ültetik.
A fának karcsú koronája, és felfelé törő ágrendszere van. Kérge szürkés, sima, levelei sötétzöldek, páratlanul szárnyaltak, a levélkék ferde vállúak, erősen fogazottak. Virágai lapos bogernyőben nyílnak, melyből kerek termései, élénkvörös színre érnek be. A nagy termésekkel bíró Sorbus aucuparia var. edulis termése ehető, ezért termesztik is.
Igényes növény, nálunk csak az ország hűvös, csapadékos, párás klímájú hegyvidéki erdeiben találkozhatunk vele, ezért ültetése ezen a területen kívül inkább csak öntözött viszonyok közé ajánlott.
A madárberkenye felhasználása:
A dércsípte érett bogyókat gyűjtik, száraz, napos helyen aszalják. Lekvár, zselé készítésre, süteményekbe, húsételek, vadhúsok mellé mártás, és borkészítésre.
![]() |
A madárberkenye gyógyhatása:
Gyenge vizelet- és hashajtó, vesekőképződés és húgyúti betegségek ellen. Friss gyümölcsét vitamin pótlására fogyasztják. A berkenyevirágból enyhe hashajtó, és vizelethajtó hatású tea készíthető. Cukorpótszerként is használják.
Testvérei:
- Lisztes berkenye . Sorbus aria
- Barkóca berkenye - Sorbus torminalis