-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
óvodapedagógus
-
Fogtechnikus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Autófényező
-
Területi értékesítési munkatárs - Budapest
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Raktáros | Tihany
2025. 01. 24
-
Gépszerelő
2025. 01. 27
-
Call Center agent
2025. 01. 28
-
Terméktervező gépészmérnök
2025. 01. 28
-
Operátor
2025. 01. 28
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A barka, vagyis a fűz virága szorosan kötődik a tavaszhoz, és húsvétot megelőző böjti időszakhoz. Utánajártunk milyen fajtái vannak, és vízbe kell-e rakni?
A barka szorosan a Húsvéthoz kötődik bennünk, pontosabban a Húsvét vasárnapját egy héttel megelőző Virágvasárnaphoz. A kereszténység ezen a napon ünnepli Jézus bevonulását Jeruzsálembe. A barka szimbolikája leginkább Jézus Jeruzsálembe vonulásánál földre terített pálmaágak jelentésének felel meg. A pálmaág a Makkabeus testvérek politikai lázadását jelképezi, és azért terítették Jézus elé, mert egyfajta szabadságharcost láttak benne. Másik teória szerint a nép pálmaágakat lengetve fogadta a Megváltót. A kora tavaszi időszaknak megfelelően a magyarok ezeket a pálmaágakat lombfakadás előtt virágzó fűz (Salix) fajok vesszőivel helyettesítik. Idővel a hagyomány eredetét sokan elfeledték, de a barkás vesszők mindenkiben a húsvétot idézik a mai napig.
Barka eredete, népszokások
Virágvasárnaphoz számtalan népszokás kapcsolódik, többek között a barkaszentelés, amely elhárítja a rontásokat, megvédi tulajdonosa házát a vihartól és tűztől, veteményesébe tűzve pedig a terményt is növeli a magyar népszokások szerint.
A római katolikus szokások szerint a barkát a virágvasárnapi szentmise előtt a pap megáldja, a hívek pedig a mise végén hazaviszik, majd a következő év hamvazószerdáján elégetik, ezzel készülve az új böjti időszakra.
Barka virág
Van, aki a virágzatokkal berakódott vesszőt, vagy az egész növényt annak nevezi. Angol, német, francia fordításokban a „ macska" illetve a „cica" szavak szerepelnek, amelyek azért találóak, mert a bolyhos, gömbölyded virágzat kinézetére utalnak. Hazánkban egyes nemzetségek a „cicamica" névvel illetik a barkát. A magyar barka szó pedig a birka szóval közös eredetű.
A füzek általánosan barkának nevezett szerve - valójában, botanikailag - füzérvirágzat. A barka még az igazi virágzás előtt, a megnyúlási szakaszt megelőzően mutatós, amikor a rügypikkely már többnyire lehullott róla, vagy legalább megpattant.
A szép barka tehát csak viszonylag rövid ideig tartó szakasz a növény életében, hiszen ha a fűz kivirágzik, a barka már nem értékesíthető. A barka színét meghatározza a virágzatot alkotó murvapikkelyek színe, illetve változása a virágzás során, a murvapikkely szőrözöttsége, valamint az ivarlevelek elhelyezkedése, színe és fejlettsége.
Magyarország viszonylag gazdag fűz fajokban, az egyes fajok genetikai változékonysága pedig számtalan alakot és színt eredményez.
Barka vízben?
A barkát nem kell vízbe tenni, ha sokáig szeretnénk benne gyönyörködni. Ebben a formában kiszárad és akár évekig is képes eláll. Ha mégis teszünk alá vizet, akkor kivirágzik és akár leveleket is hajthat és hamarabb megy tönkre.
Barka ára
A barka ára függ a fajtától és a csokor nagyságától. 2022-ben háromszáz és hatszáz forint közül mozog az ára a piacon.
Csüngő barkafűz
Ha valakinek kicsi a helye a kertben, de szeretne tavasszal a barkában gyönyörködni, akkor érdemes csüngő barkafűzt ültetnie.
Barka fajták
A rendelkezésre álló, leggyakrabban gyűjtött fajok közül a legismertebb a kecskefűz, a Salix caprea.
Nevezik még leányfűznek, és pálmafűznek is, a gyűjtők leggyakrabban barkafaként említik. Magas cserje, gyakran kis fává is megnő. Vesszői kezdetben szürkés szőrzettel borítottak, később kopaszok és fényes pirosas-barnák, a termős példányokon gyakran teljesen zöldek.
A hozzá nagyon hasonló rekettyefűztől abban különbözik, hogy a gally kétéves része már teljesen kopasz, míg a rekettyefűzér molyhos. Virágzási ideje: március-április. A barka, majdnem, vagy teljesen ülő, lombfakadás előtt jelenik meg.
silverglow nemesítés |
A gyűjtők többnyire a porzós egyedekről vágnak vesszőket. A legszebb kecskefűz klónokat oltással kell szaporítani, mivel a hím egyedek vesszői nem, vagy rendszerint rosszul gyökeresednek. Hazánkban általánosan elterjedt, a többi fűztől eltérően előfordulása nincs vizek mellékéhez kötve. Az egész Európában ismert és kedvelt barkák ennek a fajnak a fajtái.
Az angol nemesítésű Pendula (Weeping Sally) és a Kilmarnock fajták szabadföldi dísznövényként forgalmazott csüngő ágrendszerű növények, levágott ágaikat önmagukban nem értékesítik.
A Silverglow, néven forgalmazott, valóban ezüstösen csillogó, nagybarkájú fajta. Vesszője fényes sötétbarna, majdnem fekete színű, így nagyon szép rajta az ezüstös fehér barka. A virágkötészetben ez a legkeresettebb barkafajta.
A második leggyakrabban gyűjtött faj a hamvas, vagy más néven rekettyefűz. (Salix cinerea)
4-7 méter magas bokor. Viszonylag vastag, egyenes hajtásai, a rügyekkel együtt maradandó, szürkés molyhúak. A gally kétéves része is szőrös, valamint az egész vessző vastag, molyhos szőrzettel borított. Március-áprilisban virágzik, barkái a kecskefűzzel egy időben jelennek meg a piacokon, de annál rövidebbek, kevésbé megnyúltak, enyhén gömbölydedek. Nedves élőhelyeket egész Európában megtalálható. Ez a faj a kecskefűzzel gyakran kereszteződik, így többnyire a két faj hibridjével találkozhatunk. Ennek a fajnak a díszítőereje - értékesítés szempontjából- kisebb.
Húsvéti barka dekorációs ötletek: