-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
Asszisztens
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A ricinus gondozása és szaporítása
A ricinus gyors növekedésű, örökzöld, lágy szárú növény. Eredeti élőhelyén, a trópusokon 10-12 méter magasságot is elérő évelő, Magyarországon csak egyéves növény, így csak mintegy 50 cm – 3 m magasra nő meg. Hosszú nyelű tenyeres levelei vannak. Magas társnövények mellé érdemes ültetni, kedveli az amaránt, a hajnalka, a napraforgó és a vasvirág társaságát.
Legkedveltebb fajtái a Carmencita a bordó levelei, a Carmencita Pink a rózsaszín virágai és az Impala a barna hüvelytermés miatt. A növény minden része mérgező, ha lenyeljük.
Ha szeretnéd udvarodat elrejteni a kíváncsi szemek elől, ültess ricinust
A ricinus (Ricinus communis) |
A ricinus a 2,4 m magasságot és az 1,2 m szélességet is elérheti. Nagy tányérlevelei miatt az erős szél feldöntheti.
A gyorsan növő ricinus hatalmas, csillag alakú levelei miatt valóságos őserdőt varázsolnak kertedből. Világospiros vagy rózsaszínű fürtös virágai nyár végén nyílnak, amelyek színes tüskékkel borított hüvelyekké alakulnak át. Ezekben a hüvelyekben találhatók a bab nagyságú tarka magok.
Egy meleg nyáron, ha kiadós esőzések is vannak, ez a csodafa a 3-3,7 m magasságot is elérheti, és levelei akár 60 cm átmérőjűek is lehetnek. A levelek lehetnek élénkzöld vagy bordópiros színűek attól függően, hogy melyik fajtához tartoznak.
Mivel a szárai eléggé távol vannak egymástól, így elegendő fény jut a növény belsejébe, ezért ajánlott kúszónövényt felfuttatni a száron, mint például a hajnalka. A hajnalka körbeöleli a ricinus szárát, és csodálatos képet alkotnak együtt. A ricinus háttérként is ideális olyan növényeknek, mint az amaránt, a magas vasvirág vagy a napraforgó.
A ricinus szaporítása
A ricinus vetőmagokat nyolc héttel az utolsó fagyok előtt, szobahőmérsékleten kell elültetni. Nagyon fontos, hogy kesztyűt viselj a ricinus gondozásakor, mert nagyon mérgezők a magvak. Ott, ahol hosszú meleg nyarak vannak, a magokat közvetlenül a kertbe is el lehet ültetni. A magokat áztatni kell 24 órát, majd 2,5 cm mélységbe a földbe ültetni. A talaj legyen nedves és 16-21 °C közötti. A csirázásnak vagy a kihajtásnak meg kell történnie 15 napon belül, és a palántákat a talaj felmelegedése után, késő tavasszal kell kiültetni. A ricinus nem igényel termékeny talajt, de a földet, ahová kiülteted, legalább 30 cm távolságig ajánlott fellazítani, hogy gyökerei tudjanak jó mélyre terjeszkedni. Ha a gyökerek nem tudnak elég mélyre hatolni, akkor a nyári zivatar ledöntheti ezeket a szép magas növényeket. A palánták között legalább 1 m távolságot kell hagyni.
Ricinus vagy csodafa |
A ricius az egyik legmérgezőbb növény!
A ricinus erősen mérgező, ezért nem ajánlott olyan kertekbe ültetni, ahol gyerekek játszanak. Mintegy óvintézkedésként javasoljuk, hogy vágd le a virágokat, és dobd el, mielőtt maghüvelyekké alakulnának át, mivel a magvak a növény legmérgezőbb részei.
Gyermekeknél már 1-2 mag is halálos lehet, felnőtteknél ez a mennyiség nagyobb. A letális dózist felnőtt embereknél 2,5–20 mag tartalmazza, ez az érték nyulaknál 4, juhoknál 5, szarvasmarháknál és lovaknál 6, disznóknál 7, kutyáknál 11, kacsák és tyúkok akár 80 mag elfogyasztását is túlélhetik.
Mivel a kártevők nem kedvelik a ricinust, ez a többi növény előnyére is válik, mert azokat sem támadják annyira. Sokan úgy tartják, hogy a magvak a vakondokat is távol tartják, ha beleszórunk néhányat a járataikba.