Balkonládák teleltetése: ezekre kell figyelni

5
Balkonládák teleltetése: ezekre kell figyelni
A balkonláda-beültetések különleges helyzetüknek köszönhetően rendszerint kevésbé vannak kitéve a hidegeknek, mint a szabadföldi ágyások növényei. Ezért a balkonon valamivel tovább megtarthatjuk a növényeket, azok csak később veszítik el díszítőértéküket és halnak el.

A jellegzetes balkonnövények egy része többéves növény. Enyhe telek után vagy téli fagyvédelem mellett a következő évben újra kihajtanak. Ha át akarjuk teleltetni a balkonnövényeinket, akkor időben kezdjük el a fagy elleni védelmet, és ügyeljünk rá, hogy még a helyrehozhatatlan károsodást megelőzve vigyük azokat a telelőhelyükre.

A vízifukszia (Impatiens walleriana) például az első fagytól tönkremegy, és a muskátli is viszonylag érzékeny a hidegre. Ennek ellenére a ház védett oldalán akár novemberig is virágozhatnak ezek, sok más balkonnövénnyel egyetemben.

vizifukszia-impatiens-walleriana
Vízifukszia (Impatiens walleriana)

A telelőhelyre történő lehordás időpontját a növények tervezett további sorsához igazítsuk. Ha például helyhiánnyal küzdünk, akkor a muskátlit dugványokról is újranevelhetjük minden évben, vagy vásárolhatunk minden tavasszal új növényeket. Ekkor a virágzó példányokban a legvégsőkig gyönyörködhetünk, és mindaddig kint hagyhatjuk a töveket, míg el nem fagynak.

A fuksziák, a petúniák, a verbénáig a cserjés margaréta (Argyranthemum), a legyezővirág (Scaevola) és a záporvirág (Gazania) hidegtűrőbbek, egy-egy fagyos éjszakát átvészelve még sokáig pompásan virágoznak.

Tipp: Dézsás növények teleltetése - melyiket mikor vigyük védett helyre?

zaporvirag-gazania
Záporvirág (Gazania)

A papucsvirág (Calceolaria), a sétányrózsa (Lantana) és a vaníliavirág (Heliotropium) évelő növények, ezért megfelelően teleltetve átmenthetők a következő évre. Időben hordjuk be a töveiket világos, hűvös, de fagymentes helyre. Tökéletesen megfelel téli menedékként a világos, 5-12 °C-os hőmérsékletű pince.

A telelőhelyen felfedezett pillangókkal nem kell foglalkoznunk: ezek télre minimumon tartják az anyagcseréjüket, és csak a következő tavasszal élednek fel újra. Más a helyzet a fátyolkákkal és a katicabogarakkal, amelyek védett telelőhelyet igényelnek ugyan, de semmiképpen nem használ nekik a meleg helyiség. Ha lehet, még a tél beállta előtt tegyük ki őket a szabadba, hogy valódi telelőhelyet kereshessenek.


Míg a muskátlik tövét csak kitisztogatjuk feleltetés előtt, addig a fukszia és számos más faj hajtásait érdemes kissé vissza is vágni. A legtöbb növény földlabdáját nem szabad hagyni kiszáradni, ezért a telelőhelyen is öntöznünk kell: kéthetente járjuk körbe a növényeket, de csak óvatosan adjuk a vizet, mert a túlöntözött gyökerek a hidegben hamar rothadásnak indulhatnak. Enyhe, fagymentes napokon ne feledkezzünk meg a szellőztetésről sem.

A muskátli azon kevés fajok közé tartozik, amelyeknek a gyökere körül kiszáradhat a földlabda. Ezért a muskátlitöveket akár újságpapírba csomagolva vagy nejlonzacskóba kötve is teleltethetjük, esetleg fejjel lefelé lógatva is. Utóbbi a leginkább helytakarékos módszer.

novenyek-teleltetese

 


Forrás: Növények teleltetése

értékelés