Milyen növényeket termeszthetsz az erkélyen?

Ha új hobbi után kutatsz a napos időben, mert a https://22bet.com/es felületén elérhető sportfogadási és kaszinó ajánlatok mellett szeretnél egy kültéri tevékenységet is, fontold meg, hogy beépíted az erkélyed kellemes növényekkel. Egy erkély kert létrehozása kellemes módja annak, hogy egy kis természetet vigyél a városi életteredbe. Függetlenül az erkély méretétől, számos olyan növény létezik, amely ezen a korlátozott helyen virágozhat, és szépséget, valamint egyes esetekben ehető jutalmat is kínál. Ebben a cikkben az olyan tényezőket figyelembe véve, mint a fény, a hely és az éghajlat, megvizsgáljuk, melyek a legjobb növények, amelyeket az erkélyen termeszthetsz.

 

A tér megismerése

A növények kiválasztása előtt mérd fel az erkélyed körülményeit. A legfontosabb tényezők a következők:


  • Napfény: Mennyi napfény éri az erkélyt? Teljes napsütés, részleges árnyék vagy teljes árnyék?

  • Hely: Mennyi hely áll rendelkezésére? Tudsz növényeket felakasztani, vagy mindennek el kell férnie a földön?


A legjobb növények erkély kertekbe

Gyógynövények

A gyógynövények a kis helyen legkönnyebben termeszthető növények közé tartoznak, és az erkélyeken is jól megélnek. Mérsékelt vagy teljes napfényt igényelnek, és kis cserépben vagy edényben is termeszthetők. A népszerű választások közé tartoznak:


  • Bazsalikom: 6-8 óra napfényt és rendszeres öntözést igényel.

  • Menta: Részleges árnyékban is jól érzi magát, és gyorsan nő, így ideális erkélyekre.

  • Rozmaring: A teljes napfényt és a jó vízelvezetésű talajt kedveli, és szárazságtűrő.


A fűszernövények kettős előnyt nyújtanak: konyhai felhasználás és illatos élvezet, így egyszerre praktikus és élvezetes kiegészítői a balkonkertnek.


Virágzó növények

Azok számára, akik egy kis színt és élénkséget szeretnének hozzáadni az erkélyhez, a virágos növények a megfelelőek. Néhány strapabíró lehetőség közé tartoznak:


  • Gerániumok: Ezek strapabíróak, és egész tavasszal és nyáron virágzanak a legkülönbözőbb éghajlatokon.

  • Petúniák: Élénk és változatos színeikről ismertek, de legalább öt órányi napfényt igényelnek.

  • Begóniák: Ideálisak az árnyékos erkélyekre, mivel gyönyörű virágokat kínálnak anélkül, hogy közvetlen napfényre lenne szükségük.


Ezek a növények vizuálisan lenyűgöző látványt nyújthatnak, és buja menedékhellyé varázsolhatják az erkélyt.


Zöldségek

Ha bőséges napfény éri az erkélyedet, fontolóra veheted a zöldségtermesztést is. Ez nemcsak megszépíti a teret, hanem friss terményeket is biztosít. A megfelelő zöldségek közé tartoznak:


  • Paradicsom: Napi legalább 6-8 óra napfényt igényelnek, és függőkosárban vagy cserépben is termeszthetők.

  • Paprika: Mind az édes, mind a csípős fajták jól érzik magukat cserépben, és a paradicsomhoz hasonló körülményeket igényelnek.

  • Fejes saláta: A fejes saláta nagyszerű választás a részlegesen árnyékos erkélyeken, és a szezon során többször is betakarítható.


A zöldségtermesztés az erkélyen rendkívül kielégítő lehet, és nagyszerű módja annak, hogy közvetlenül te magad termeszd meg azt, amit megeszel.


Kúszónövények és kaktuszok

Ha szeretnél egy kis magánéletet, a kúszónövények kiválóak. Ezeket rácsokra vagy balkonkorlátok mentén lehet felnevelni. Illetve, a különösen napos és száraz balkonokra tökéletesek a kaktuszok is. Ezek a növények minimális gondozást igényelnek, így bárki könnyen nevelheti őket.


  • Kaktuszok: Egyedi formájukkal és virágaikkal egzotikus hatást keltenek, és közvetlen napfényben is jól érzik magukat.

  • Borostyán: A borostyán kiválóan alkalmas zöld fal létrehozására, a borostyán napfényben és árnyékban egyaránt jól érzi magát, és elviseli a hűvösebb hőmérsékletet is.

  • Jázmin: Édes illatával és gyönyörű fehér virágaival a jázminnak támasztékra van szüksége a mászáshoz, és a napos helyeket kedveli.


Tippek az erkélyes kertészkedéshez

  • Válaszd ki a megfelelő edényeket: Győződj meg róla, hogy a tárolókban vannak vízelvezető lyukak, hogy megakadályozd a pangó vizet. Vedd figyelembe a kiválasztott növényeknek megfelelő méretet és mélységet.

  • Öntözés: A balkonnövényeket gyakrabban kell öntözni, különösen a meleg hónapokban, mivel az edények gyorsabban kiszáradnak, mint a talaj.

  • Trágyázás: A megfelelő műtrágyával történő rendszeres tápoldatozás segíthet balkonnövényeinek virágzásban.

  • Rendszeres metszés és karbantartás: Figyelj a növényeid egészségére. Ez ösztönzi az új növekedést és segít megelőzni a betegségeket.


Akár konyhai fűszerkertet, akár színes virágoskertet, funkcionális zöldségeskertet vagy szárazságtűrő zamatos növényeket szeretnél tehát, az erkélyed virágzó kertté alakítható.


értékelés