Földicseresznye: egy egzotikus finomság a konyhakertből

5

A földicseresznye nálunk is terem, de fagyérzékenysége miatt csak egyéves növény. A paradicsompalántákkal egyidőben érdemes kiültetni.

Első látásra a földicseresznye aranyszínű koktélparadicsomnak tűnik és a szakkönyveket felütve kiderül, nem is tévedtünk olyan nagyot.

physalis_fldi_cseresznye

földicseresznye (Physalis peruviana, P. edulis)

A földicseresznye (Physalis peruviana, P. edulis) közeli rokona a paradicsomnak, mindkettő a burgonyafélék (Solanaceae) családjának dél-amerikai képviselője.

foldicseresznye_fizalisz

 

A földicseresznye a trópusokon évelő, de fagyérzékenysége miatt nálunk egyéves, meleg- víz és tápanyagigényes növény. Méteresre növő hajtásain szív alakú, szőrös leveleket nevel, halványsárga virágai a levelek hónaljában fejlődnek. Nem csak díszes, hanem finom is érett termése: felfújt, világosbarna pergamenszerű burokban lapulnak a cseresznye méretű aranysárga bogyók.

foldicseresznye2

 

Zsidócseresznye (Physalis alkekengi) - Hasonlít, de mérgező!

Földicseresznye: újabb ehető dísznövényt ajánlunk
Földicseresznye: újabb ehető dísznövényt ajánlunk

 

A földicseresznye európai testvére a lampionvirág vagy zsidócseresznye hazánkban is előfordul árnyas erdőkben, de termése, és a növény maga is mérgező!


Szerencsére könnyen megkülönböztethetők: a földicseresznye felfújt termése sosem pirosodik be, mint a nálunk élő lampionvirágé. Feltűnő, élénkpiros lampionjai miatt egzotikus virágkötészeti kellék.

 

Földicseresznye termesztése

Szaporíthatjuk magról, áprilisban vessük 20 °C fok körüli védett helyen, kiültetni május közepe előtt nem ajánlatos. Ha nem bízunk palántanevelő képességünkben, már fejlett palántáihoz is hozzájuthatunk. (Sieberz)

Ültessük üde, humuszos talajba, védett, napos helyre - vagy nagyobb cserépben nevelhetjük a teraszon, balkonon is. Száraz meleg időben, különösen fejlődése kezdetén, valamint a virágzás, terméskötés idején sok vizet igényel, ne hagyjuk kiszáradni a földjét. A tápoldatozást bő terméssel hálálja meg. Ha paradicsomot neveltünk már, nem fog kifogni rajtunk a földicseresznye sem.

Földicseresznye mag

Ha egyszer már termést nevelt kertünkben és elszórta bogyóit, nem kell sokat törődnünk vele a későbbiekben, mint a kapor, újra kihajt évről évre - nálunk már 5. éve jelenik meg itt-ott, csak kapálás során kell felsimerni és kihagyni egy-egy tövet, hogy nyár végi egzotikus gyümölcsöt szüretelhessünk!

Mi van a földicseresznyében?

A földicseresznye sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint például A-vitamin, C-vitamin, kalcium, vas, és magnézium. Emellett magas rosttartalmának köszönhetően jó a bélrendszer számára, és segít fenntartani a normál vércukorszintet. A földicseresznye továbbá alacsony zsírtartalmú és kalóriaszegény, így jó választás lehet a fogyókúrázóknak.

Földicseresznye fogyasztása

A termés augusztustól folyamatosan szüretelhető egészen október végéig.

foldicseresznye_fogyasztasa

 

Fogyasztás előtt távolítsuk el a külső, hártyás csészelevél-maradványt, és tisztítsuk meg a ragadós bogyókat. Frissen savanykás, ananászra emlékeztető aromájú, ezért a paradicsomhoz hasonlóan keverhetjük nyári salátákhoz vagy befőzhetjük lekvárnak, szörpnek, befőttnek. Magas A és B vitamin, valamint kalcium tartalma.

 

Földicseresznye: újabb ehető dísznövényt ajánlunk

Földicseresznye-fondű

Különleges csemegével kínálhatjuk meg vendégeinket: mártogassunk olvasztott csokoládéba a földicseresznyét. A bogyó kétharmadát egy gyors mozdulattal merítsük a folyékony csokiba, majd egy rácsra fektetve hagyjuk kihűlni. Miután megdermed, már ehetjük is!

A bogyó enyhén savanykás aromája istenien passzol az étcsokoládéhoz.

értékelés