-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A leander Dél-Európa meleg tájairól került hozzánk, és csinos formájával, szép és tartós virágzásával úgy megszerettette magát, hogy a teraszaink, kertjeink fontos része lett. Hogyan gondozzuk, szaporítsuk, hogy bőséges virágot hozzon?!
Mit kell tudnunk a leanderről?
A mediterrán országokban mindenütt megélő és a tűző napon bőséggel virágzó leander Magyarországon is csodás bokorrá nevelhető. Fagymentes, védett helyen tudja átvászelni a hideg mínuszokat. Amint javul az idő, kitehetjük a levegőre: széltől védett, meleg, napos helyre. A teleltetés után lehet, hogy levelei egy részét elhullajtja. Ha az ágakon néhány napon belül nem jelennek meg rügyduzzanatok, akkor a hajtásokat tőből ki kell vágni. Tavasszal amúgy is célszerű a hajtásait visszavágni, így az új hajtások bőségesen virágozak majd.
A leander ugyanis az előző évi hajtásokon virágzik. Az egyenletesen bő virágzás elérése érdekében a harmadoló metszést kellene alkalmazni. Minden második oldalhajtást erőteljesebben kell levágni (kétharmadát), a többit pedig a harmadával kell kurtítani. Így majd bokrosodik is. Ha a gyökerek már nagyon átszőtték a földjét, akkor át kell ültetni nagyobb edénybe, tápdús, agyagos földbe. Olyan helyet kell keresni neki, ahol nem éri eső, mert az esőcseppek összeragasztják a sziromleveleket, amelyek ezután már könnyen megbarnulnak.
Leander gondozása
A leander rengeteg vizet igényel. Egy ötvenkilós földlabdás, terebélyes növény a melegebb napokon akár 20 litert is elpárologtat. Ha kevés vizet kap, akkor eldobálja a leveleit. A leander melegen a napsütésen és a bőséges öntözésen kívül még sok tápanyagot is igényel. Hetente egyszer öntözzük meg tápoldattal vagy foszfortúlsúlyos, vízben oldódó kombinált műtrágyával.
Leander bokor |
A leander kártevői, betegségei
A levelek fonákán apró, kerek foltok a pajzstetvek támadását jelzik, ami a ritkán szellőztetett, meleg és párás levegőjű teleltetőben gyakran előfordul. Ezek a kártevők elszívják a levelek hasznos nedveit, ezért mielőbb védekezni kell ellenük. Készítsünk permetlevet Decis vagy Fendona nevű rovarölő szerből. Keverjünk hozzá szappanlevet is, ami elősegíti a tapadást, ezzel permetezzük meg a növényünket.
A molytetű ellen védekezzünk Pyritoxszal. A takácsatkák is megtámadhatják növényünket, ezt a leveleken látható apró fehér szívogatás nyomokról ismerhetjük fel, a levelek fonákán pedig hálószerű szövedék is előfordulhat. Ilyenkor a károsított hajtásokat vissza kell metszeni, a növényt lepermetezni atkaölő szerrel, majd 8-10 nap múlva a permetezést meg kell ismételni a levelek mindkét oldalán.
Tetvek |
Mitől sárgul a leander levele?
Nyáron nem ritka, hogy sárgul és potyog a leander levele. Ezek lehetnek az okok.
A leander szaporítása
Legegyszerűbb, ha a visszametszett hajtásból dugványt vágunk és egy vízzel megtöltött edényben, meleg helyen tartva gyökereztetjük.
6-8 hét után a növényke, földbe ültetve gyorsan fejlődik és a második évben már bőven virágzó bokorrá növekszik. A dugványozás legkedvezőbb időpontja augusztus közepén van.
Leandert magról csak türelmes kertészkedőknek
Magról is szaporítható |
Kísérletező kedvűek póbálják ki a magról való szaporítást. Kicsit lassúbb folyamat, mert általában két-három évet is várni kell az új virágra.
Érdekessége talán az, hogy a magokból való új csemete nem feltétlenül olyan lesz, mint az anyanövény, sőt, az egy magtokban lévő magokból is különböző és különleges virágú leandereink lehetnek. Már pár centis korukban látható a különbség köztük, az egyértelműen zöld szár, általában fehéres, vagy sárga virágot eredményez, a bordós színű szár színes virágot hoz majd. Elmondható, hogy minél sötétebb a szár, annál sötétebb lesz a virág is.
A vízben kigyökereztetéskor tegyük vízzel töltött kis tálkákba a magokat. Ezek eleinte a felszínen úszkálnak, majd a gyökeresedésnél általában lesüllyednek. A gyökér megjelenése változó, 1-4 hét is lehet, fajtától függően. A magoncok akkor lesznek ültetésre alkalmasak, amikor már két levélkéjük van. Óvatosan ültessük nehogy a kis gyökér letörjön, megsérüljön. A magokat egyből a földbe is ültethetjük, de ez esetben fontos, hogy állandóan nedvesen legyen tartva a földje.
Vigyázat: a leander minden része mérgező, megenni nem szabad!