-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A mediterrán és a trópusi növények érzékenyek a tartós hidegre és fagypont alatti hőmérsékletre, október végétől-november elejétől érdemes tehát figyelni az időjárás előrejelzéseket, hogy még időben gondoskodni a megfelelő védelemről, hogy megóvjuk fáinkat, bokrainkat, virágainkat és dísznövényeinket.
Milyen növények viselik rosszul a hideget?
A hidegre érzékeny, védelmet igénylő fajták közé tartoznak a mediterrán és trópusi növények, köztük citrom-, narancs-, mandarinfák, egyre népszerűbb mediterrán dísznövényünk a leander, a némileg hidegtűrő, de a tartós fagytól elpusztuló olajfa, valamint a pálmafélék, különösen a kisebb pálmafajok.
Míg a citrusféléket még mindig érdemes hűvös, világos és fagymentes helyre bevinni, addig a leandert már Magyarország enyhébb részéin már ki lehet ültetni, persze ez nem azt jelenti, hogy nem kell egy kis plusz, fagy elleni védelemről gondoskodni.
Kertünkben a fügét is érdemes betakarni és a gránátalma fagytűrése is alacsony, különösen a fiatal fák érzékenyek. A bogyós gyümölcsök közül pedig bizonyos fajták, például a fekete szeder is takarást igényelnek.
Emellett számos, egyébként fagytűrő növényt érdemes takarással védeni télen, hogy ne törjenek le ágaik a hó súlya alatt, vagy csak, hogy erőteljesebben kezdjék a tavaszt, és hamarabb legyenek ismét szépek.
A fóliától a jutazsákig
A védelemről gondoskodhatunk mesterséges anyagokkal, úgynevezett "nemszőtt textíliákkal", amelyek olyan speciális fagyvédő kerti szövetek, amely átengedik a levegőt és a vizet, de védik a növényt a fagytól. Könnyűek, tartósak, és a növényekre terítve hatékonyan védenek a hidegtől. Beszerezhetünk ilyen anyagokból készült cipzáras növényvédő zsákokat, ezek a sűrű szövetnek köszönhetően megtartják a meleget, így a zsákon belül akár 4-8 °C-os hőmérséklet különbség is lehet a kinti levegőhöz képest. Előnyük, hogy a cipzár segítségével könnyen levehetjük és felhelyezhetjük a növényre, így ha szükséges könnyen megöntözhetjük a növényeinket. Ezeket a növényvédő zsákokat a növény aljánál behúzóval rögzíthetjük méretre.
Elérhetőek tépőzáras növényvédő zsákok is, ezek előnye, hogy a tépőzár segítségével bárhol nyitható, szellőztethető, a résen keresztül egyszerűen megöntözhetjük, ápolhatjuk a növényeinket. Ezeket is a növény aljánál behúzóval rögzíthetjük méretre, így kiültetett és cserepes növényekhez is praktikus.
A nemszőtt textíliák természetes alternatívája a juta szövet, ez egy légáteresztő anyag, amely szélvédőként is szolgál. Gyakran használják kisebb fák törzsének körbetekerésére. A juta anyagú zsák egy környezettudatos módja annak, hogy a fagyérzékeny cserepes vagy kerti növényeket természetesen védjük a hideg ellen. Nem csak télen hasznos, a törzsre, ágakra tekerve a kártevőktől is óvja a növényt. Az ilyen fagyvédő zsákok szőtt juta szálakból készülnek, biológiailag 100%-ban lebomlóak, így akár komposztálhatjuk is ezeket. Hőtartó és légáteresztő tulajdonságaik együttesen érvényesülnek.
A fagyvédelem egyik lehetséges módja a buborékfólia is, ami bár tényleg nagyon jó hőszigetelő, használatát inkább csak a cserepek, dézsák, balkonládák takarására, a gyökerek védelmére javasolt, mert egyáltalán nem eresztik át a vizet és a levegőt, így ha nem cserepes növényeknél alkalmazzuk, akkor könnyen berohadhat, vagy teljes takarás esetén kiszáradhat a növény.
Cserepes növényeink védelmére úgy használhatjuk ezt az anyagot, ha a cserép köré tekerjük, így tulajdonképpen leszigeteljük a gyökérzónát. Használhatunk kartonpapírt is a kisebb növények vagy cserépben tartott növények köré tekerve, hogy hőszigetelő réteget biztosítson.
Fontos, hogy a fagyvédelemhez nélkülözhetetlen zsákokat, fóliákat érdemes októberben a kertészetből, szakboltból beszerezni, mert a mostani időjárást nehéz előre kiszámítani. És ha azt látjuk, hogy fagypont körül alakul a hajnalban a hőmérséklet, időben tudjunk cselekedni.