-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A 2022-es év kihívásai már a tél végével, tavasz beköszöntével megkezdődtek, hiszen rettentően csapadékhiányos ez az időszak. A talaj vízkészletei megcsappantak, szárazság, mi több gyakorlatilag aszály van.
Az ilyen időjárási anomáliák megjelenése és gyakorisága is jól mutatja, hogy meg kell változtatnunk a kertészkedési szokásainkat. Nagyobb odafigyeléssel kell az ültetéseket végezni, hogy a növények eredése és fejlődése is biztos alapokra legyen helyezve.
A régi iskola szerint, hogy elég egy marék műtrágya meg egy kanna víz már nem állja meg a helyét.
A talajok tápanyagtartalma kimerülőben van, a víz pedig egyre gyakrabban hiánycikk. Ha belegondolsz, tavaly nyáron az ország jelentős részén már júniustól be kellett vezetni a vízhasználati korlátozásokat, mert egyszerűen nem tudtak elég vizet „termelni” a vízművek.
Hogyan tudod ilyen kiszámíthatatlan körülmények között biztosítani a megfelelő életteret a drága pénzen vásárolt növényeidnek?
Ha tudatosan elkezded a talajjavítás folyamatát. Az egészséges talaj akár 5x-8x több vizet és tápanyagot is képes megtartani magában (szivacsként felszívni). Ezzel pedig életteret termet a növényeknek és a talajéletnek egyaránt, amivel egy önfenntartó folyamat tud kialakulni.
Mi kerüljön az ültető gödörbe ebben a szemléletben?
Az első és legfontosabb, hogy az ültetőgödör készítésénél ne sajnáld az ásót használni és az ültetésre váró örökzöld, vagy dísznövény gyökérrendszeréhez képest két-háromszoros méretű gödröt ás. Ezzel az alapos talajlazítással jelentősen megkönnyíted az új élet dolgát a kertedben. Nem egy áthatolhatatlan kemény, betonszerű falban kell megpróbálnia megeredni, hanem lesz elég élettere az első évekre, amíg megerősödik.
Az ültető gödörbe mindig kerüljön szerves anyag, mert a talaj fizikai szerkezetét és vízmegtartó képességét is javítja. Ma már sokféle verziót találsz, érlelt trágyától, a könnyen használható granulált formáig. Egy szabály van: ne sajnáld. Legyen bőven tartaléka a kis éléskamrájában a növényednek.
Kemény, kötött talaj esetében lazítóként keverj bele a meglévő földbe egy kis homokot és nagyobb adag DCM Vivimus univerzális talajjavítót, ami megakadályozza, hogy a talaj gyorsan visszatömörödjön. Így a gyökér egy puha talajban tud megindulni.
Ahhoz, hogy a gyökérzet gyorsan fejlődjön, könnyen felvehető tápanyagokra van szüksége. Ezt biztosítja a talaj humuszkészlete. Sajnos az eddigi kertápolási szokások erre nem fektettek hangsúlyt, ezért a művelt talajok humuszkészletei drasztikusan lecsökkentek pótlás hiányában. Ha sikerre akarod vinni az ültetést, Te ne feledkezz meg róla!
Mivel pótold a humuszt a talajból?
Én a Humin Garden Plus termékcsaládot ajánlom erre a célra. Granulált és folyadékkoncentrátum formában is kapható, így kényelmesen lehet beöntözve, permetezve vagy szórva is használni. Ez egy hidrolizált huminsav készítmény, ami vízoldhatósága révén kiemelkedően tud hasznosulni a növényekben.
Amikor ültetsz, a gödörbe tegyél a Humin Garden Plus granulátumot. Kisebb növényeknek elegendő 1 evőkanálnyi, a nagyobbaknak akár 3-4 evőkanállal is adhatsz.
Miért jobb a humusz, mint egy műtrágya?
Attól, hogy a humusz egy elegy, amiben nagy molekulaszerkezetű, sok elemet tartalmazó kémiai alkotóelemek találhatóak meg, komplex rendszerben. Azaz, nem csak néhány mikor-makro elemet tud pótolni a talajban, hanem az élethez és az egészséges fejlődéshez elengedhetetlen 70 féle elemet. Ilyen pl. a mangán vagy a szelén is, ami nagyon kis koncentrációban, de elengedhetetlenül szükséges a növényeknek.
A humuszban minden, a növényeket alkotó elem megtalálható, hiszen az elhalt fás növényi részekből képződött.
A hidrolizált Humin Garden Plus a két legfontosabb humusz összetevőt, a huminsavat és a fulvósavat tudja pótolni a talajban. A növényeid gyökérzete, ha találkozik a talajban ezekkel a tápanyagokkal, azonnal fel tudja venni őket a vízoldhatóságának köszönhetően, így hozzájuthat a ritka, de fontos nyomelemekhez is.
Szintén a vízoldhatóság előnye, hogy a talajban sokkal több víz tud megkötődni, hiszen a humusz „szivacsként” szívja fel azt.
1 m3 talajhumusz kb. 800 liter víz megkötésére képes, ugyanennyi komposzt pedig kb. 300-350 litert tud megtartani. Miközben egy szerves anyagokban és talajéletben elszegényedett talaj pórusai gyakorlatilag eleresztik a vizet. Az alábbi rövid videóban dr. Csicsor Jánossal beszélgetek arról, hogy miért fontos a talaj humuszkészleteivel foglalkozni:
A műtrágya csak a növényt táplálja, a talajéletet, a természetes tápanyagkörforgást nem. Ha nem táplálod szerves anyagokkal, humusszal a talajéletet, akkor a talaj minősége leromlik, vízmegtartó képessége lecsökken, egy kietlen ültetőközeggé válik, ami nem tudja szélsőséges időkben kiszolgálni a növényeket.
Így pótold a humuszt:
A talaj humuszkészleteinek a visszaépítését nem csak ültetéskor tudod megtámogatni. Egész évben tudod használni a huminsav készítményeket, mert nem csak granulált formában érhető el. A Humin Garden Plus-Sol egy oldat, amit könnyűszerrel használhatsz permetezéshez, vagy beöntözéshez is. Az örökzöldek, dísznövények rendkívül hálásak lesznek érte, ha rendszeresen táplálod őket vele!
Az első évben akár 2-3 havonta is beöntözheted vele a friss ültetést, utána pedig legalább évente 2 alkalommal, tavasszal és ősszel használd a huminsavakat, hogy a növényeid helytálljanak a nyári kánikulában és a téli kihívásokkal szemben is!
Azt szokták mondani, hogy egy fa elültetésének legjobb időpontja 20 évvel ezelőtt volt, a második legjobb MOST van. Ez így igaz a talajjavításra is. Soha nem késő belefogni, de minél többet vársz, annál nagyobb lesz vele a feladat!
Egészséges, humuszban gazdag talajt és sikeres növénytelepítést kíván:
Molnár Gábor Éva
-
a füvesasszony