-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nálunk is rendkívül népszerű az elegáns megjelenésű, viaszos levelű örökzöld, ami szoliterként és sövényként is megállja a helyét a kertben. Sikerének egyik titka, hogy a félárnyékot is jól tűri és rendkívül széles fajtaválasztékával akár 1-3 méter magas sövény is nevelhető belőle. Viszont ahogy bármely más növényt, a babérmeggyet is érhetik olyan hatások, ami miatt szépsége megfakul.
Hogyan gondozd a babérmeggyet, hogy a sárgulás elkerülje?
A lomblevelű örökzöld meseszép látványa télen- nyáron zöld kicsit az örök tavaszra emlékeztet bennünket. Talán az üde megjelenésében rejlik a titka, hogy mitől is olyan népszerű dísznövény. Viszont mintha igényesebb lenne egy kicsit, mint a többi örökzöld.
Vannak esetek amikor már közvetlenül az ültetés után, hónapokon belül elkezdik zöld színüket sárgára váltani és a fejlődésben is megállnak. Sőt az is gyakori, hogy összefüggő, szépen felnevelt sövényállományban egy -egy szakaszon megindul az új hajtások elsárgulása.
A sárgulás egyértelműen valaminek a hiányát jelzi. Ezt a hiányt pedig a talajban kell keresned, hogy megoldódjon a probléma.
A talaj egy élő rendszer, ami akkor megfelelő állapotú, ha van benne szerves anyag, humusz, mikro- és makro elemek, ásványi anyagok, mikrobák, giliszták és apró élőlények sokasága. Amennyiben sérül ez a rendszer, a tápanyagkörforgás megszakad, emiatt a növény éhezik és azt színével, és a növekedés leállásával tudatja felénk.
Hogy ez ne forduljon elő, és orvosolni tudd a hiánytüneteket: különböző tápanyag forrásokkal kell pótolnod a talajélet működéséhez elengedhetetlen anyagokat. Én mindig a talajkondicionálással kezdem, mert a talaj tápanyszolgálatató képességét kell helyrehozni, ezáltal a sárgulás is szépen elmúlik és a növény elkezd fejlődni.
Fontos tudni, hogy a növények az ásványi anyagokat, mikroelemeket csak szerves komplexben tudják felvenni a gyökérszőrökön keresztül. Ha van elég szerves anyag a talajban, akkor ehhez kötődve vannak tárolva a mikroelemek is. Ha nincs elég szerves anyag a talajban, akkor a szervertelen anyagokat nagyon rossz hatásfokkal tudják felvenni a növények.
A megoldás a huminsavak használata. A huminsav a humusz egyik fő alkotója, ami komplexen tartalmazza az élethez szükséges nyomelemeket. A Humin Garden Plus termékcsalád pedig még ennél is tovább megy egy lépéssel. A hidrolizációs eljárással készülő humuszpótló kiemelkedő vízoldékonyságú, ezért szinte azonnal fel tudják venni a növények és hasznosulni tud. Ráadásul mintegy 70 féle ásványianyagot tartalmaz, ezért komplex tápanyagforrás.
Különösen hatékony megoldás, ha a babérmeggyed kaviccsal vagy mulccsal borított kertben van, ahol nehéz máshogy hozzáférni a talajhoz.
Mi van a Humin Garden Plusban, amit annyira szeretnek a babérmeggyek?
-
Szerves anyag összesen:30%
-
Nedvesség 70%
-
Huminsavak összesen 20 % (ebből fulvósav 7%)
-
Nitrogén (N) 0,30%
-
Foszfor (P2o5) 0,01%
-
Kálium (K2O) 9,0%
Egyéb ásványi anyagok (Természetes Huminsav-komplex formában) melyek közül a legfontosabbak:
-
Kálcium (Ca) 0,4%
-
Magnézium (Mg) 0,1%
-
Kén (S) 0,2%
-
Vas (Fe) 1%
-
Mangán (Mn) 3mg/kg
-
Cink (Zn) 20 mg /kg
-
Réz (Cu) 20 mg/kg
-
Szelén (Se) 3 mg/kg
-
Molibdén (Mo) 1 mg /kg
- pH 13,3 (lúgos)
Mint láthatod a hagyományos örökzöld tápoldatoknál sokkal komplexebb, több összetevője van, így a növény összes hiányát pótolni tudja. Olyan, mint egy ízletes vegyes tál az étteremben, van benne minden, ami szem- száj ingere: köretek, frissensültek, zöldségek, savanyúság.
Saját receptem, ahogyan én használom a kertemben:
-
10 liter vízbe 0,25 l öntök és 2-3 örökzöldre szétosztom, majd alaposan beöntözöm, hogy a gyökérzónába kerüljön.
Az elmúlt évtizedek alatt kimosódtak a mikroelemek a talaj savasodása miatt, és súlyos hiányjelenségeket tapasztalhatunk, mert a műtrágyák nagy többsége nem tartalmaz semmilyen mikroelemet, a jobb fajták is csak 4-5 félét. Emiatt sárgulnak a növények, mert vagy nincs vagy nem tudják felvenni a talajban még jelenlévő ásványianyag tartalmat. A huminsav képes ezt a hiányt orvosolni, pótolni a mikro-, makro elemeket a kelátképző tulajdonsága miatt.
Egészséges növény, csak egészséges talajban tud fejlődni.
Mit nevezünk egyáltalán rossz minőségű talajnak?
Erre adott választ dr. Csicsor János a téma kiemelt szakértője.
Ha szeretnéd megőrizni a babérmeggyeid üde zöld színét, fordíts gondot a talajjavításra, humuszpótlásra. Már az első alkalom után is szembetűnő lesz a változás, rendszeresen használva pedig a növényeid életerősek és egész évben pompás kinézetűek lesznek!
Egészséges babérmeggy nevelést kíván:
Molnár Gábor Éva
a füvesasszony