Hogyan lehet megmenteni a barnuló tuját?

Nem feltétlen a fűrész az egyetlen megoldás.

Az egyik legelterjedtebb fajta a Smaragd tuja, ami egy félig törpe növekedésű, tömör, keskeny piramisformájú örökzöld. Gyönyörű, egész évben üde zöld színével sövényként és szoliterként is népszerű megoldás. Legtöbben azért választják a nyírható örökzöld sövények helyett, mert lassú növekedése kevesebb formázást igényel, és a nyesedékkel sem kell babrálni. Nem csoda, hogy a kertészetek roskadoznak a különböző fajta és méretű tujáktól.

A tuját szokták „életfának” is hívni, hiszen nagyon szilajan, évtizedeken át tudja díszíteni az udvart. Vagyis tudta. Tény és való, hogy egyre több kártevő és betegség kezdi ki manapság a tujákat is. Pedig valamikor úgy tartották, hogy a strapabíróbb, bármit is túlélő ’’őskövületek’’.

Tapasztalataim szerint akkor kerül ismét a figyelem központjába az örökzöld, amikor már nem az. A sárga vagy barna elszíneződések beszédesek, magukra vonják a hobbikertész figyelmét is.  És ekkor jön a kétségbeesett kérdés:

Mi baj lehet velük?

10-ből 8 ember ilyenkor előveszi a mobilját, és a Google-ön rákeres a problémára. Talán te is épp így találtál erre a cikkre. A legtöbb ajánlás temeti a Smaragd tujákat, és biztat rá, hogy vedd elő a fűrészt, és ültess a helyére mást, mert menthetetlen, ha kikezdte a díszbogár, a borókaszú vagy bármiféle betegség.

barnulatuja

Ez nem így van szerencsére. Nem kell lemondani arról a gyönyörű, formás növényről azonnal.

Igen, vannak esetek, amikor kár rá energiát és pénzt áldozni (öreg, nagyon legyengült állomány esetén), bár így is van, hogy rám cáfolnak a vásárlóim és csak azért is megpróbálják meggyógyítani (és nem egyszer sikerrel is járnak).

A titok a kondícióban van.

Ha kap megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagot, megfelelően öntözöd és gondoskodsz preventíven a növényvédelemről semmivel se nagyobb erőfeszítés egészségesen tartani egy Smaragd tuját, mint bármely más növényt.

Természetesen van kihívás a fajtaválasztásban, hiszen egy ellenállóbb növényfaj, jó kondícióban tartva sokkal kevesebb gonddal járhat, mint egy a betegségekre és kártevőkre érzékenyebb, gyors növekedésű faj (mint pl. az óriás tuja, a nyugati tuja, a Smaragd tuja, vagy a leylandi ciprus).Ugyanakkor az a véleményem, hogy a megfelelő gondoskodás mellett, egyáltalán nem fogod tapasztalni a különbséget közöttük!

Nem kell azonnal fűrészt rántani, és búcsút inteni a sok éven át ápolt növényeidnek, csak mert az interneten most épp azt írják. Biztosan hallottál már a vaj és a margarin lobbiról, egyik évben az egyiket tartják egészségesnek, másik évben a másikat. Ez az örökzöldeknél is egyre inkább így működik…

Az örökzöld megmentése

Akkor sikerülhet egy gyógyítás, ha nincs baj a növény nedvkeringésével, csak levan gyengülve. Ilyenkor egy bátor metszés, a növényvédelem és a tápanyag megmentheti a növényt.

2_1

Ha magára hagyod viszont, akkor valóban a fűrész lesz a megoldás. Éhezve, vitaminok és gyógyszerek hiányában az embert a legkisebb nátha is rendkívül meg tudja viselni. Épp ilyen helyzetben van az ültetés után magára hagyott tuja is.

Ne hagyd veszni a szép növényeid! Gondozd őket, permetezd meg tavasszal és ősszel prevenciós céllal is, és lásd el tápanyaggal rendszeresen, hogy akár évtizedekig is veled maradjanak a kertben!Egy ápolt örökzöld valóban éke lesz a kertednek!

Mit kell MOST tenned?

A tavaszi periódus a megújulás ideje, ilyenkor tápanyagokra van elsősorban szüksége a növénynek. Ehhez állítottam össze az Örökzöld Rutin és a Sövényápolási csomagokat (többféle méretben, attól függően hány növényed van). Amelyekhez a növénykondicionáló minősítésű, rezes Scudo-t ajánlom növényvédelemként. Az aminosavas lombtrágya a rezet bejuttatja a szövetekbe, így hosszan és hatékonyan fejti ki gombaellenes hatását.

A tápanyag csomagokat itt találod!

A tavaszi formázó metszés során távolíts el minden gyanúsan sárga részt a növényekről. Nem baj, ha most kicsit lukassá válik, a tápanyagok hatására gyorsan vissza fog dúsulni. Ilyenkor nyugodtan letetejezheted, így a növekedés helyett a lombnövekedésre fog összpontosítani.

Érdemes olyan magasra meghagyni, hogy még kényelmesen meg tudd permetezni.

A beteg példányokat pedig vizsgáld át!

Ha a levelek vannak megfakulva, a beöntözés hatása csak hetek múlva kezd látszani, mert idő mire elkezd keringeni a növényben a tápanyag. Ezért permetezd meg a tápanyaghiányos klórózist kezelő biostimulátorral:a MyrKlorózis lombtrágyával sárgulás ellen.

Ha már megjelentek az első jelek, hogy gond van az örökzöldekkel ne habozz, ha pedig még szépek, védd meg őket! 
Egészséges, szép örökzöldeket kíván:

Molnár Gábor Éva

a füvesasszony

www.kertfuvesites.hu

értékelés