-
Értékesítő
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Szállodai recepciós állás
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az örökzöld orbáncfű például egy olyan cserjeféle, ami tetszetős megjelenése mellett másféle előnyökkel is kecsegtet, többek közt kiváló talajtakaró, így szinte bármilyen kertben fontos szerepet kaphat.
Miért van szükség talajtakaró növényekre?
Nagyon ritka, hogy egy kert minden szeglete művelés vagy aktív használat alatt van, a legtöbb esetben találhatóak olyan részek, foltok, melyek amolyan holtterek. A hagyományos dísznövények remekül kitölthetik ezeket az űröket, azonban gondozásuk, karbantartásuk sok időt és energiát emészthet fel, sokkal kézenfekvőbb, ha olyan növény kerül ezekre a helyekre, mely alacsony gondozási igényű, de szépsége vitathatatlan. Itt kerülhet képbe az örökzöld orbáncfű.
Az örökzöld orbáncfű
Ezt a cserjét egyes leírások örökzöldként, mások pedig lombhullató fajként mutatják be, az igazság azonban az, hogy mindkettő helytálló! Ez a növény ugyanis a mi klímánkon télizöldként viselkedik, ami azt jelenti, hogy leveleit elveszti ugyan, de lassan és folyamatosan, így mire kopasszá válna, már megjelennek az új hajtások, vagyis az örökzöldekhez nagyon hasonlóan az egész év folyamán dekoratív és színes marad.
Az örökzöld orbáncfű kereskedelmi forgalomban kapható változatai jellemzően kompakt méretűek, 20-40 centiméter magasra nőnek, és léteznek ugyan magasabb típusok is, inkább ezek az alacsonyabb változatok hasznosíthatók kiskerti körülmények között. Utóbbiak telepítésével egy remek talajtakaró növénnyel gazdagodhat a kert, amivel elfedhetőek a parlagi, használaton kívüli részek, valamint a lejtős kertek, rézsűs területek esztétikus fedésére is bevethető ez a cserje.
Örökzöld orbáncfű - ide ültessük
Az orbáncfű oda is javasolható, ahol nincs sem gyepes felület, se haszon-, vagy dísznövény, mégsem akarunk utat engedni a gyomoknak, és nem akarunk betonos, élettelen felületet sem. Az örökzöld orbáncfű így kifejezetten alkalmas ritkán gondozott, közös tulajdonú területek kizöldítésére, például társasházi előkertekbe és belső udvarokba, vagy az épületek, tömbök közti földterületekre, de ugyanígy bevethető családi házak előkertjeiben, nagyobb kertek félreeső, használaton kívüli részén, valamint utcafronti földsávokba is ideális alany.
Az örökzöld orbáncfű virágzása a nyár második felében időszerű, ekkor mutatja meg igazán szépségét, ötszirmú élénksárga virágai messziről virítanak, és nagyobb alapterületű telepítés esetén összefüggő, zöld-sárga növényi szőnyeget képeznek. A virágok különös sajátossága, hogy a sárga bimbók összemorzsoláskor piros levet eresztenek. Az orbáncfű mellett szól, hogy a talajra nem érzékeny, kedveli a tápanyagban gazdag, enyhén nedves közeget, de az átlagos kerti talajokon problémamentesen nevelhető, így a kert kevésbé jó adottságú szegleteibe, vagy a jellemzően nem túl jó minőségű utcafronti talajba is bátran telepíthető.
Örökzöld orbáncfű gondozása
Fejlődése, növekedése napos, legfeljebb félárnyékos fekvésben lesz a leggyorsabb, a bőséges virágzáshoz pedig elegendő napfényre van szüksége, árnyékos sarkokban, tartós takarásban kevesebb sárga virágot hoz. Talajtakaróként ültetve a töveket egymástól 30-40 centiméterre kell kihelyezni, de más szerepben is feltűnhet, ha díszágyás köré, vagy annak a közepére kerül, és remekül fest szegélynövényként, a kerítés, a kerti út, vagy az autóbejáró mellett.
Az orbáncfű télálló növény, a fagyok nem károsítják, gondozása pedig csupán öntözésből áll, betegségei alig ismertek, metszése pedig nem szükséges, természetesen a terjeszkedés kordában tartása érdekében elő lehet venni a metszőollót. Az orbáncfű talán egyetlen igazi negatívuma, hogy hajlamos az agresszív terjeszkedésére, magára hagyva gyorsan elfoglalja a környező területeket, nagy, összefüggő telepet alkotva, de ez inkább csak ritkábban látogatott birtokok – nyaralók, hétvégi telkek – esetén jelent problémát.
Megyeri Szabolcs
kertészmérnök