-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az elmúlt évtizedekben sokat változtak a karácsonyi ünnepkör kellékei: a kézzel festett, leheletvékony üveggömböket felváltották a műanyag díszek, girlandok, a gyertyákat és csillagszórókat a LED fényfüzérek, az illatos fenyőt a műanyag. Mert az környezetbarát. Állítólag. De hogy is lehet valami környezetbarát, ami évszázadokon át nem bomlik le és kőolajból készül?
Személy szerint én azt gondolom, hogy a karácsonyhoz hozzátartozik a fenyőfa finom, gyantás illata. A műfenyő ezt soha nem tudja pótolni. Ugyanakkor érthető az is, hogy sajnáljuk a kivágott fákat, hiszen évek, évtizedek telnek el mire pótolja őket egy másik fa, még a direkt erre szánt ültetvényeken is.
Szerencsére azonban nem kell lemondani a fenyő illatáról! Néhány éve megjelentek a cserepes, vagy földlabdás fenyőfák is a karácsonyi vásárokban, ötvözve a fenntarthatóságot és a tradíciót. Az ünnepek után pedig kiültetve a fát a kertedbe, egész évben élvezheted a forraltboros téli esték, és a karácsony meghittségét idéző fenyőillatot.
Így karácsonyozz cserepes fenyővel!
A megvásárolt cserepes vagy földlabdás fenyő nagyon is él, és ő is le van lassulva a téli hűvösebb időben. Ha hirtelen, hosszú időre beállítod a jó meleg nappalidba teljesen megzavarodik, nem fogja tudni milyen évszak is van. Ezért azt javaslom, hogy az ünnepek előtt hagyd kinn a teraszon, és csak néhány napra vidd be.
Benn is lehetőség szerint keress neki egy hűvösebb sarkot, ha muszáj a radiátor mellé állítani mindenképp zárd el, vagy csavard le rajta a termosztátot. (És a fűtő klímát is állítsd át, hogy ne közvetlenül fújja rá a meleg levegőt.)Mivel benn jóval melegebb van, módjával meg kell öntözni, mert óhatatlanul is élénkül a nedvkeringése a melegben.
A legjobb, ha 24-én viszed be, és akár már 28-én le is bontod. A cserepes növény az új évet már ne benn lássa meg, ha nem akarod tavaszig benn pátyolgatni. Díszítésnél ügyelj az ágakra, ne törjenek meg. Visszakerülve a hidegbe fagyási sérüléseket szerezhet a sebek miatt. Ne vágd le a csúcsát! Nagyon nehezen heveri ki a csúcsrügy elvesztését a fenyő, több év is kell mire az újonnan megindított felfelé törő hajtásokból kiválasztva a legszebbet, új csúcsot tudsz nevelni.
Amikor kiviszed, cserepestől ültesd le egy előkészített gödörbe amennyiben nem ideális az időjárás és a talaj ehhez. Ilyenkor nem szabad tápanyagozni, és a végleges kiültetésnek sem ez a pillanata, hacsak meg nem bolondul az időjárás. A kinti teleltetés célja, hogy a föld megvédje a fagytól a gyökérzetet, hogy tavasszal hamar gyökeresedni tudjon a végleges helyén.
Milyen fenyőt lehet kiültetni?
Szinte bármilyet. A kisnövésű törpe cukorsüvegfenyő, a törpe fészekfenyő, és a törpe luc is kiültethető épp úgy, mint egy nordmann vagy selyemfenyő.
Vásárlásnál, ha van rá lehetőséged ellenőrizd a gyökérzetét, hogy egészségesnek látszik-e. Praktikus nem túl nagy fát vásárolni (drágább is, mint vágott társai), mert a szállítás, díszítés és kiültetés során vigyázni kell télen az ágaira, hogy ne sérüljenek.
Ha földlabdás (szabadgyökerűt nem szabad) fenyőt veszel, kellően nagy cserepet, dézsát válassz hozzá, hogy a gyökerek ne legyenek túlságosan összegyűrve. Gondolj rá, hogy hónapokig abban lesz.
Hogyan ültesd ki a végleges helyére a fenyőt?
Kiültetni a tavasszal a fagyok elmúltával lehet a fenyőt a végleges helyére, cserép nélkül. Az ültetéskor, hogy elősegítsd a gyökeresedést tápanyagokra és talajjavításra van szüksége a fenyőnek. Kiválóan alkalmazható ültetéskor is a kondíció növelésére az Örökzöld rutin alkalmazása, és a Vivimus talajjavító.
A gyökérzet méreténél 1,5-2x nagyobb ültetőgödröt kell ásni a fenyőnek. A meglazított talajban gyorsabban megveti a lábát a növény, nagyobb az esély a sikeres ültetésre. Az első évben mindenképp javasolt legalább 2-3alkalommal tápanyagozni a frissen ültetett fát az Örökzöld rutin szerint: Humin Garden Plus Sollal, Smaragd Extra Mg-vel és Amalgerollal.
Metszeni az első évben nem szükséges, később azonban nyugodtan metszd meg tavasszal, hogy ne nője ki a helyét az erőteljes növekedésű fajta. Gyönyörű friss hajtásokkal fog megörvendeztetni minden évben.Néhány éve egy kedves ügyfelünk ültetett egy ezüstfenyőt az alig 3 nm-es előkertjébe. Rendszeresen metszettük, hogy oszlopos formát tartson a fa és ne kelljen idejekorán kivágni a túlszélesedés és túlnyúlás miatt. A környék a csodájára járt a fa szépségének!
A fenyő ápolása
Ahogy arról már volt szó, a fenyőknek is szüksége van a tápanyagpótlásra (Örökzöld rutin). Körülötte is elhasználódik a talaj, ha nem kap utánpótlást, szép lassan leromlik a kondíciója és fogékonyabbá válik a betegségekre.
Sajnos már hazánkban is vannak kártevői és gombás betegségei a fenyőknek. A legfontosabb a fa erőnlétének, immunitásának megőrzése, amihez a rendszeres tápanyagozás elengedhetetlen. Ha pedig nem szeretnél eső után köpönyeg módra mindig csak tüzetoltani, azt javaslom, rendszeresen végezz prevenciós céllal növényvédelmi kezeléseket.
Tavasszal jár neki lemosó permetezés vagy kúra (3 alkalom) a Scudo rezes lombtrágyával a nyáron pedig EsstenceFulvo rendszeres használatával vegyszermentesen megoldhatod a gombás fertőzések elleni védelmet.
Egy kis odafigyeléssel a karácsony lehet fenntartható, környezetbarát, és mégis ízig-vérig igazi. Fenyőillatos úgy, hogy az a fának és a családodnak is jó!Fogadj örökbe egy gyökeres fenyőt és legyen ünnepek után a kerted éke!
Fenyőillatos, meghitt karácsonyi ünnepeket kíván!
Molnár Gábor Éva kertészmérnök
www.kertfuvesites.hu